Bezrobocie

 Osoby długotrwale bezrobotne, które znalazły się na marginesie rynku pracy z wielu różnych przyczyn, stanowią większość podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lesznie.

Klientom tym pomagamy w powrocie na rynek pracy i uzyskanie samodzielności życiowej - stanowi to główny cel Zespołu ds. Bezrobocia. Działalność Zespołu ds. Bezrobocia przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lesznie skupia się głównie na pracy indywidualnej z osobą i rodziną, która boryka się z trudnościami życiowymi wynikającymi z braku pracy. Naszym celem jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych na rynku pracy i zapobieganie procesom ich wykluczenia zawodowego.

 Dla realizacji powyższego zamierzenia pracownicy socjalni podejmują szereg działań:

Nakłaniają klientów do uporządkowania dokumentacji przebiegu pracy zawodowej, np. podopiecznym legitymującym się wieloletnią pracą zawodową, pracownicy socjalni wskazują potrzebę ustalania kapitału początkowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, co pozwoli w przyszłości na uzyskanie stałego zabezpieczenia finansowego z systemów ubezpieczeń społecznych.

Wspierają osoby przewlekle chore, deklarujące chęć podjęcia zatrudnienia, w zakresie uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności w Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności dla potrzeb rehabilitacji zawodowej (możliwość zatrudnienia na stanowiskach ON).

Mobilizują klientów do podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia, poprzez kierowanie ich do instytucji zajmujących się problemami rynku pracy i bezrobocia, w szczególności:

 

Motywują bezrobotnych do aktywnego, systematycznego poszukiwania pracy, a jednocześnie wskazują metody i możliwości samodzielnego rozwiązywania problemów poprzez podejmowanie alternatywnych form zatrudnienia typu: prace sezonowe, prace w niepełnym wymiarze godzin, staże zawodowe, przygotowanie w miejscu pracy, podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej. W ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba osób wykorzystujących te możliwości.