Graficzny nagłówek podstrony

Zdrowie

PROGRM PROFILAKTYKI ZAKAŻEŃ HCV WŚRÓD MIESZKAŃCÓW MIASTA LESZNA W 2017 r.


Urząd Miasta Leszna informuje o możliwości skorzystania przez dorosłych mieszkańców miasta Leszna z Programu Profilaktyki zakażeń HCV wśród mieszkańców Miasta Leszna w 2017 roku. Program obejmuje wykonanie badania krwi w kierunku obecności przeciwciał anty-HCV.

Program w całości finasowany jest z budżetu Miasta Leszna.

Czym jest wirusowe zapalenia wątroby typu C?

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest chorobą wywołaną przez wirus zapalenia wątroby typu C ( Hepatitis C Virus- HCV).  WZW C nazywane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne, co powoduje, że choroba często rozpoznana zostaje po wielu latach w okresie poważnych zmian chorobowych w wątrobie. Zakażenie wirusem HCV może mieć postać ostrą lub przewlekłą. U 20% chorych ostre zakażenie ustępuje spontanicznie i nie przechodzi w stan przewlekły natomiast u 80% wirus pozostaje w organiźmie dłużej niż 6 miesięcy i przechodzi w stan przewlekły, w którym objawy nadal nie sugerują choroby wątroby - mogą to być np. nudności, bóle stawów, mięśni, uczucie zmęczenia.Dowodem utrzymującego się przewlekle czynnego zakażenia HCV jest obecność zarówno przeciw ciał anty-HCV, jak i kwasów nukleinowych wirusa w surowicy krwi. Zagrożenie ze strony HCV wynika z dużego rozprzestrzeniania się wirusa i braku czynnej profilaktyki - do tej pory nie została wynaleziona szczepionka przeciw wirusowi.

Wczesne wykrycie zakażenia wirusem HCV zwiększa szanse na skuteczne leczenie przeciwwirusowe.

Miejsce realizacji programu:

Pobranie krwi oraz badanie wykonuje Centrum Medyczne MEDEOR, ul. Jana Kiepury 10,  64-100 Leszno tel. 65 526 58 68

Punkt pobrań czynny jest codziennie od 8:00 do 18:00 - nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji

Punkt konsultacyjny czynny jest w każdy I i II czwartek miesiąca od 12:00 - 13:00


 

 


Terapia uzależnień behawioralnych

Urząd Miasta Leszna informuje o możliwości bezpłatnego leczenia pacjentów, ich bliskich i rodzin w formie terapii grupowej i indywidualnej w ramach programu – Korzystajmy świadomie z Internetu - terapia uzależnień behawioralnych. Zadanie jest współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących do dyspozycji Ministra Zdrowia.

O projekcie

Projekt terapii i psychoedukacji adresowany jest do osób w wieku od 13 lat i starszych wykazujących skłonność do nadmiernego korzystania, bądź uzależnienie od sieci internetowej, czyli osoba przymusowo korzysta z internetu, porzuca lub zaniedbuje istotne obowiązki np. szkołę, pracę, relacje partnerskie, dąży do kontaktu z takim materiałem z internetu, który może zaburzać prawidłowy rozwój osobowości.

Programem psychoedukacyjnym objęte są także bliskie osoby i rodziny osób wykazujących zaburzenia behawioralne, które mogą skorzystać z zajęć wykładowych, warsztatowych, indywidualnych konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą, lekarzem specjalistą psychiatrą, specjalistą terapii uzależnień, seksuologiem klinicznym, a także uzyskują dostęp do indywidualnych porad prawnych z adwokatem.

W założeniu cele oddziaływań terapeutycznych mają mieć korektywny wpływ na częstotliwość i sposób korzystania z sieci internetowej przez odbiorców projektu, zwiększenia świadomości w zakresie problematyki uzależnienia behawioralnego. 

Zespół terapeutyczny:

  • lek. med. Anna Kasprzak - specjalista psychiatra, specjalista terapii uzależnień,
  • mgr Andrzej Peda - psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień, psycholog, seksuolog kliniczny,
  • mgr Kamila Telega - pedagog,
  • mgr Jarosław Peda - adwokat.

Kontakt

Miejsce realizacji programu : Poradnia Leczenia Uzależnień, ul. Skarbowa 3, 64-100 Leszno

Informacje udzielane są pod numerem telefonu 508 537 130 lub 501 628 767.

Opublikował: Agnieszka Sztor kontakt: asztor@leszno.pl ostatnia zmiana: 2017-05-19 07:45:15
0 Koszyk