Wystawa Krzysztofa Wosika "Nieodwracalność".

Dodano 2016-02-12 14:02:24

Miejsce: Galeria MBWA
Data rozpoczęcia: 2016-02-12 11:00
Data zakończenia: 2016-02-29 18:00

Wystawa artysty związanego ze środowiskiem łódzkim, który zaprezentuje cykl asamblaży, kolaży i rysunków stworzonych z fragmentów fotografii, grafik oraz przedmiotów gotowych. Prace są dla artysty sposobem opisywania i rejestrowania codzienności zarówno tej bliskiej, jak i tej odległej, o której dowiaduje się od znajomych i nieznajomych. Są odpowiedzią na lawinę informacji i wiadomości, która zalewa nas codziennie za pośrednictwem mediów (TV, radio, prasa), a także na ulicy lub w pracy, są często objawem bezsilności artysty wobec nich. Jednocześnie są próbą rejestracji pewnych zachowań i procesów społecznych i kulturowych. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z cykli: „Niebajki”, „Podskórnie”(Delikatnie) oraz „Zapiski z pewnej podróży”.

Krzysztof Wosik - artysta plastyk zajmuje się książką artystyczną, ilustracją, fotografią, asamblażem.

Urodzony w 1968 roku. Studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na wydziale Edukacji Wizualnej. Dyplom w pracowni Intermedia prof. Wiesława Karolaka i w pracowni Projektowania Graficznego prof. Włodzimierza Morawskiego (2000 r.).

W latach 1998 – 2000 prowadził Pracownię Form Przestrzennych w Domu Kultury im J. Tuwima w Łodzi. W latach 1998 – 2002 był asystentem w Pracowni Działań Twórczych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Od 1997 roku prowadzi zajęcia arteterapeutyczne (Klinika Psychiatryczna Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi, Dzienny Ośrodek Terapeutyczny „Imbryk” w Łodzi, Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Młodzieży – Hostel w Łodzi).

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce (Łódź, Poznań, Warszawa, Wałbrzych, Gorzów Wielkopolski, Żagań, Kazimierz, Dąbrowa Górnicza, Katowice) oraz za granicą: Niemcy (Weimar, Berlin, Scheesberg, Lipsk), Holandia (Haga, Groningen), Węgry (Budapeszt), Finlandia (Turku, Huitinnen). Od 1997 roku związany z „Polską Sztuką Książki”. Jego prace znajdują się w kolekcji „Polska Sztuka Książki XX i XXI wieku”. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, CK Zamek w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki „Wieża Ciśnień w Koninie. Współtworzy dziecięcy teatr „StrykPstryk” w Strykowie. Jest autorem warsztatów twórczych w Polsce (Łódź, Warszawa, Lublin, Katowice, Zielona Góra, Przytok, Poznań, Konin, Kiekrz) i za granicą: Finlandia (Huitinnen), Niemcy (Weimar, Scheesberg, Lipsk), Holandia (Groningen, Haga). Uprawia zbieractwo artystyczne.

Tworząc swoje prace poszukuję różnego rodzaju przedmiotów podskórnie wyczuwając pewien niepokój wywołany przez otaczający mnie świat. Niepokój związany z doświadczaniem przemijania i wraz z nim zachodzących zmian a także kontaktami z innymi ludźmi. Próbując zrozumieć znalezione przedmioty powracam mentalnie w  miejsca, w których zostały porzucone i poszukuję kontekstu, który mógłby wyjaśnić ich znaczenie. Prezentowane obiekty początkowo zdają się być dalekie od stworzenia całości, ale z czasem wnikliwy obserwator będzie umiał poukładać porozrzucane kawałki i nada im odpowiednie znaczenie. Ja podskórnie rozumiem i przeżywam je po swojemu - Krzysztof Wosik