Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie - szkoła, która daje szanse

Dodano 2016-06-03 09:00:29 Popularna „Kolejówka” oferuje naukę w zawodach: technik informatyk, technik teleinformatyk, technik elektronik oraz technik organizacji reklamy.

Zawody przyszłości

Są to według badań zawody przyszłości.
- Na kierunku technik elektronik dobrze będzie czuł się ten, kto już jako dziecko był ciekaw, jak wygląda radio w środkuopowiada Michał Kuźnik, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Na zajęciach uczniowie dowiadują się jak obsługiwać i montować systemy pomiarowe, budują obwody elektroniczne. Polskie Linie Kolejowe pośredniczyły w przekazaniu szkole symulatora sterownia ruchem kolejowym. Przewozy Regionalne proponują praktyki zawodowe i pracę.

- Informatycy i teleinformatycy znajdą pracę wszędzie tam, gdzie są komputery mówi Robert Syc, kierownik kształcenia praktycznego. - Uczniowie poznają systemy operacyjne i bazy danych, zasady programowania, grafiki. Teleinformatyka łączy w sobie informatykę i telekomunikację. Uczniowie uczą się projektowania i użytkowania sieci informatycznych i komunikacyjnych. Okazją do sprawdzenia swoich umiejętności są praktyki w firmach z branży IT, np. w firmie C&C Partners.

Technik organizacji reklamy to kierunek, który łączy wiedzę ekonomiczną, plastyczną, psychologiczną, a także lingwistyczną. Zajęcia praktyczne odbywają się w agencjach reklamowych, w mediach, działach marketingu i promocji firm oraz w szkolnej pracowni komputerowej. Uczniowie samodzielnie projektują i przygotowują do druku kalendarz szkolny, wydają tomik poezji.

Przede wszystkim praktyka

ZSE-T jako jedyna szkoła w regionie w  nauczaniu przedmiotów zawodowych zastąpiła tradycyjne lekcje kształceniem modułowym - w myśl zasady: „tyle teorii, ile jest niezbędne do wykonania zadań praktycznych”. Uczniowie na zajęciach samodzielnie tworzą projekty, szukając rozwiązań pracują w grupach. Część nauki prowadzona jest metodą e-learningu, także z wykorzystaniem mobilnych pracowni komputerowych.

W ramach projektu „Czas zawodowców” uczniowie korzystali ze specjalistycznych laboratoriów m. in. na Politechnice Poznańskiej. Każdy uczeń odbywa również praktykę zawodową w wybranej firmie.

- Swoje praktyki zawodowe odbyłem w poznańskiej firmie informatycznej. Widocznie dobrze się zaprezentowałem, bo zaproponowali mi pracę. Mam zamiar godzić pracę ze studiamimówi Maciej Jurga, tegoroczny absolwent kierunku technik informatyk.

Szkoła współpracuje z takimi firmami jak: C&C Partners, Werner Kenkel, Watra, Biuro Partner, spółki kolejowe, jednostka wojskowa, Klaster Poligraficzno-Reklamowy oraz Informatyczny.

Sukces goni sukces

W 2015 roku w ogólnopolskim rankingu szkół tygodnika „Perspektywy” placówka zajęła 82. miejsce w Polsce i 9. w Wielkopolsce, co jest najlepszym wynikiem wśród techników w  regionie leszczyńskim.

Nasi uczniowie są laureatami wielu konkursów i olimpiad. Zdobyli m. in. 1. miejsce w konkursie „Pomysł na biznes”, 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie recytatorskim, wyróżnienie w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości, 1. miejsce w Mistrzostwach Miasta Leszna w Halowej Piłce Nożnej Szkół Ponadgimnazjalnych. Odnosili sukcesy w konkursach matematycznych i informatycznych.

A co po lekcjach?

W ZSE-T działa wiele kół zainteresowań, m. in.: robotyki, gier komputerowych, Klub Młodego Technika, matematyczne, ECDL, zespół muzyczny, klub filmowy, wolontariat oraz prowadzone są zajęcia sportowe.

Już od kilkunastu lat odbywa się w szkole konkurs talentów - Przegląd Twórczości Artystycznej Klas. Tradycją szkoły jest również konkurs „Kolej na wiedzę” sprawdzający wiedzę uczniów z zakresu przedmiotów ścisłych. Mamy Dzień Języków Obcych, Dzień Gier, organizowane są noce filmowe. Szkoła jest również współorganizatorem wyjątkowego na skalę regionu wydarzenia – Festiwalu Technologii. To wykłady, warsztaty oraz pokazy prowadzone przez specjalistów z branży informatycznej. Imprezie towarzyszą Leszczyńskie Mistrzostwa w Informatyce. 24 maja odbyła się już piąta edycja festiwalu.

Dlaczego ZSE-T?

- Tę szkołę wyróżnia duża ilość zajęć praktycznych oraz indywidualne podejście nauczycieli do uczniamówi Adrian Dąbrowski, absolwent kierunku technik elektronik, były przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. – To najmniejsza szkoła średnia w Lesznie, więc wszyscy się tu znają. Nigdy nie miałem problemu, żeby podejść na korytarzu do nauczyciela i po prostu porozmawiać. Atmosferę życzliwości czuje się tu na każdym kroku.

- Gdybym miała scharakteryzować ucznia ZSE-T, to powiedziałabym, że jest to osoba mająca sprecyzowane zainteresowania, umiejąca walczyć o swoje i bronić pomysłów, ale i pełna pokoryopowiada Emilia Nowak, tegoroczna absolwentka kierunku technik organizacji reklamy. – To szkoła dla ludzi z pasją.

Zapraszamy na stronę szkoły www.zset.leszno.pl oraz na profil w portalu społecznościowym Facebook.