Wernisaż wystawy "Ponad czasem"

Dodano 2016-01-12 15:16:37

Miejsce: Galeria MBWA
Data rozpoczęcia: 2016-01-17 14.00
Data zakończenia: 2016-01-17 15.00

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wernisaż wystawy „Ponad czasem”, który odbędzie się 17 stycznia o godz. 17.00. Wystawa prac Kornackiego, Dajewskiej i Komorowskiej-Birger będzie można oglądać w Galerii MBWA do 6 lutego.

Wystawa zorganizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna, Łukasza Borowiaka. Będzie można na niej obejrzeć prace nieżyjącego leszczyńskiego artysty Przesława Kornackiego, który odnosił sukcesy zawodowe w dziedzinie sztuki szkła. To właśnie Przesław Kornacki jest autorem projektu odznaki Honorowy Obywatel Miasta Leszna oraz Zasłużony dla Miasta Leszna. Jest także autorem grafiki do dyplomów wręczanych z tymi odznakami. Do projektu wystawienniczego zaproszono artystki Małgorzatę Dajewską i Paulinę Komorowską-Birger.

Przesław Kornacki /1960 – 1995/

Urodzony w Zielonej Górze. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramika i Szkło. Dyplom w pracowni prof. Ludwika Kiczury. Praktyka w OTT FRERRES / Francja / w latach 1990 – 1991. Adiunkt PWSSP we Wrocławiu. Wystawy indywidualne w Lesznie i Wrocławiu. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą min. Danii, Francji, Holandii, Japonii i USA. Od 1987 roku mieszkał w Lesznie, związany był z leszczyńskim i wrocławskim środowiskiem plastycznym.

Prof. Małgorzata Dajewska tak pisze o Przesławie Kornackim:

Człowiek o głębokim poczuciu prawości, przyzwoitości. Człowiek niezłomnych zasad moralnych i wielkiej potrzeby wypowiadania się poprzez sztukę. Sztukę szkła - bo ten właśnie obszar aktywności obrał sobie Przesław jako teren swoich penetracji, odkryć i wypowiedzi autorskich. Ponieważ pokochał szkło, więc starał się je zgłębiać. Można było już podczas studiów spotykać go ciągle w warsztatach Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie zawsze miał coś do zrobienia. Bywał tam, ile to było możliwe, często od rana do nocy. Później, już jako asystent, nie zaprzestał tych praktyk, choć zamieszkał na stałe w Lesznie, gdzie wraz ze swą żoną, Małgosią, starali się stworzyć swoje miejsce na ziemi. Tam także powstawała pracownia Przesława, do której po pewnym czasie przeniósł część swojej aktywności twórczej...........by stamtąd, niefortunnym zrządzeniem losu, w końcu odejść na zawsze 25 kwietnia 1995 roku.

Małgorzata Dajewska

Urodziła się 30.09.1958 w Sosnowcu. W latach 1977- 1982 studiowała w Katedrze Szkła PWSSP we Wrocławiu. Dyplom pod kierunkiem prof. Zbigniewa Horbowego. W 2001 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. W latach 2005- 2008 piastowała stanowisko dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła. Obecnie prowadzi pracownię szkła artystycznego w Katedrze Szkła, która jest kontynuacją pracowni niegdyś prowadzonej przez jej mistrza, prof. Zbigniewa Horbowego i ponownie została wybrana Dziekanem macierzystego wydziału na kadencję 2012-2016. W roku 1995 otrzymała 1 nagrodę w konkursie „ Szkło Polskie'95”. W roku 1996 na Międzynarodowych Targach Poznańskich zestaw użytkowy jej projektu o nazwie „Aquarius” został nagrodzony złotym Medalem. W roku 2003 uhonorowana została jedną z równoległych 10. nagród na wystawie konkursowej „ Szkło -c.d.” we Wrocławiu. Jest laureatką prestiżowej Nagrody Kulturalnej Śląska Kraju Dolnej Saksonii z roku 2006. W roku 2009 otrzymała za swój dorobek artystyczny i pedagogiczny Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2012 została odznaczona przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.W roku 2014 otrzymała Srebrny Medal „Gloria Artis”.

Brała udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą. Prace w zbiorach: Muzeum Szkła w Ebeltoft, Dania, Muzeum Watykańskie, Muzeum Narodowe w Poznaniu., Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuki , Muzeum Regionalne w Jeleniej Górze, Muzeum Regionalne w Toruniu, Muzeum w Sosnowcu. Ostatnie wystawy, to : „Kolekcje. ASP. Wrocław”, Galeria Rondo Sztuki w Katowicach. „Tworzywo i Idea”, wystawa ceramiki i szkła artystycznego, lobby Hotelu Andels w Łodzi oraz wystawa indywidualna pt „ Sentymenty” Galeria Spiegel, Minden, Niemcy

Paulina Komorowska - Birger

Urodziła się 28.04.1965 r. w Zielonej Górze. W latach 1985 - 1990 studiowała na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora sztuki. Od roku 1992 pracuje na Uczelni Zielonogórskiej. W latach 1999 – 2002, pełniła funkcję z-cy dyrektora Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej, WA, UZ; w latach 2005 – 2008 roku, pełniła funkcje kierownika Katedry Sztuki i Kultury Plastycznej, WA, UZ; w latach 2008 -2012 roku, piastowała stanowisko prodziekana ds. studenckich Wydziału Artystycznego, UZ. Obecnie prowadzi pracownię szkła artystycznego oraz pracownię rysunku i intermediów w Instytucie Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2015 roku wybrana została Dyrektorem Instytutu Sztuk Wizualnych WA UZ do końca trwającej kadencji. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, w kolekcji Lubuskiej Zachęty oraz w zbiorach kolekcji prywatnych. Ostatnie wystawy to: Zakład, Galeria Biblioteki Sztuki; UZ, Zielona Góra; Pracownia, Galeria R+, ASP, Szczecin; Kooperacja, Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej, Zbąszyń; Fiolet, Galeria Kolegiacka, Poznań; Prosimy o uwagę, Junge Kunst Museum, Frankfurt nad Odra, Niemcy; Glasschmuck-Fantasien, Międzynarodowa Wystawa Szkła, Zwiesel, Niemcy oraz wystawa indywidualna Selekcja- Galeria Nowy Wiek, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra.