Udział Wielkopolan w Bitwie Warszawskiej

Dodano 2021-08-10 08:56:11

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2021-08-14 11:00
Data zakończenia: 2021-08-14 12:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Serdecznie zapraszamy do udziału w prelekcji dr. Adama Pleskaczyńskiego na temat udziału Wielkopolan w Bitwie Warszawskiej, która odbędzie się 14 sierpnia 2021 r. o godzinie 11:00 w Bibliotece Ratuszowej.

Adam Pleskaczyński - doktor historii, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, autor i współautor 11 książek i ponad stu artykułów naukowych i popularnonaukowych, producent i reżyser 50 filmów i programów dokumentalnych m.in. z indonezyjskiej części Nowej Gwinei i Indii; organizator i uczestnik wypraw naukowych na Pustynię Taklamakan, Archipelag Mentawai, Tienszan i Pamir. Jego książki były wielokrotnie nagradzane, m.in. w 2018 r. Podróże nieodkryte”. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego 1889-1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego (współautorstwo z Wawrzyńcem Popiel-Machnickim i Konstancją Pleskaczyńską) uznane zostały przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za najlepszą książkę akademicką roku.

W 2020 r. napisał (wspólnie z Michałem Krzyżaniakiem) Oddziały Wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej - wydawnictwo albumowe prezentujące proces powstania i organizacji oddziałów Armii Wielkopolskiej w 1919 r. i udziału jednostek wywodzących się z tej formacji w walkach o granicę wschodnią Rzeczypospolitej.

Książka składa się ze wstępu i czterech rozdziałów. W każdym z nich syntetyczny tekst poprzedza część ilustracyjną, w której zamieszczonych zostało po kilkadziesiąt fotografii. Autorem trzech pierwszych rozdziałów jest Adam Pleskaczyński. W pierwszym zaprezentowano dzieje formowania Armii Wielkopolskiej w okresie od Powstania Wielkopolskiego do momentu zjednoczenia tej formacji z Wojskiem Polskim. Rozdział drugi opowiada o udziale oddziałów wielkopolskich w wojnie z bolszewikami, natomiast trzeci poświęcono kwestii pamięci wojny polsko-bolszewickiej w międzywojennej Wielkopolsce. Rozdział czwarty, napisany przez Michała Krzyżaniaka, ma nieco inną formułę. Przytoczono w nim garść opinii o żołnierzach wielkopolskich oraz cytatów ze wspomnień, które zilustrowane zostały współczesnymi zdjęciami z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Armii Wielkopolskiej.

W październiku tego roku pojawi się najnowsza pozycja jego autorstwa, zawierający ponad tysiąc zdjęć, czterystustronicowy album monograficzny Wartheland. Dzieje zbrodni.