Szporty zza winkla, czyli z naszego na polski - z polskiego na nasze

Dodano 2023-09-19 16:49:30 Szporty zza winkla, czyli z naszego na polski - z polskiego na nasze

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2023-09-29 17:00
Data zakończenia: 2023-09-29 18:00
Organizator: MBP Leszno

Tej, wiara! Zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Wierzbą, znawcą i popularyzatorem gwary poznańskiej/wielkopolskiej, znakomitym gawędziarzem, pisarzem. O gwarze we współczesnym świecie, o poszukiwaniu wspólnego języka usłyszymy w pełnej humoru opowieści autora m.in. „Słownika gwary poznańskiej. Z naszego na polski z polskiego na nasze” oraz „Słownika. Poznańskie słowa i ausdrucki”. Spotkanie, w ramach projektu ph. To ma sens!, odbędzie się 29 września 2023 r., o godz. 17:00 w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny!

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a towarzyszyć mu będzie obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.


Waldemar Wierzba - absolwent UAM; polonista, regionalista, popularyzator gwary i kuchni poznańskiej, pedagog, poeta i prozaik. 2004-2006 redaktor Kalendarza Poznaniaka.

Wybrane publikacje: Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski – z polskiego na nasze; Kieszonkowy słownik gwary poznańskiej; Słownik. Poznańskie słowa i ausdrucki; Ilustrowany słownik gwary poznańskiej dla dzieci; W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, giyrach, sznupie oraz innych rzeczy kupie; Przykazania poznaniaka; Ale szport, tej!… Żarty gwarą; Łacińskie mądrości po naszymu; Wuja Czechu, Ciotka Mania i drugie szpliny…; Kupidyn z Rataj, czyli gwarą poznańską o miłości; Poznańskie szporty, wyce i co nie tylko!…

2019 – uczestnictwo w projektach: Kafka – przełamywanie granic (kier. proj. – prof. zw. Zb. Bajek ASP Kraków) – przekład aforyzmów Franza Kafki na gwarę poznańską; Szplin (kier. proj. – E. Grygier) – autor wiersza Szplin.
Autor i aktor Tyjatru jednygó szplina; autor tekstów piosenek śpiewanych m.in. przez E. Hulewicza, G. Kupczyka, U. Lidwin.

Powieść Kellador i nić to debiut w zakresie prozy artystycznej pisanej literacką odmianą polszczyzny.
Autor tomiku poezji Słowo jest.



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2023