Spotkanie autorskie z Romanem Chojnackim

Dodano 2023-05-15 13:42:23 Spotkanie autorskie z Romanem Chojnackim

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2023-05-25 17:00
Data zakończenia: 2023-05-25 18:30
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie/Telewizja Leszno

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie oraz Telewizja Leszno serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie ph. Roman Chojnacki w rozmowie z Małgorzatą Ptaszyńską i Pawłem Marszałkiem (prowadzącymi program „Duży pokój z książką” emitowany w Telewizji Leszno). Na wydarzenie zapraszamy 25 maja 2023 r., o godz. 17:00 do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny.

Roman Chojnacki (ur. 4 maja 1954 w Lesznie) — polski poeta, krytyk literacki, redaktor, autor scenariuszy teatralnych, były sekretarz literacki Teatru Nowego w Poznaniu. Znany głównie jako twórca dziesięciu tomików poetyckich oraz pracy krytycznoliterackiej Od „mówienia wprost“ do „nowej prywatności“: o poezji lat siedemdziesiątych.

Jego twórczość wywodzi się z ruchu poetyckiego, zwanego „Nowa Prywatność”, który pojawił się w świecie literackim w 1976, skąd nazywany jest także „Pokoleniem '76”. To kolejna po-nowofalowa generacja, której literatura charakteryzowała się stałymi i charakterystycznymi cechami. Głównymi zagadnieniami, jakie można było w jej poetyce znaleźć to m.in.: język, etyka, pamięć kultury, religia, polityka, biologia, wyobraźnia. Była to literatura ponura, wyrażająca „przygnębienie ery gierkowskiej“, korzystająca z tradycji turpizmu. Opisywała świat „chorujący, osaczony szpetotą, grzęznący w ziemi cmentarnej“. Najbardziej dominującą i wyróżniającą jej cechą było jednak opisanie w niej samopoczucia, które bywa uchwyceniem nastroju chwili, wyrażeniem uczucia, czy oceną losu. Poezja Chojnackiego na tym się nie zatrzymała. Wychodząc od swego pierwotnego pochodzenia ewoluowała „w kierunku indywidualnej definicji rzeczywistości“, na którą składało się osobiste, humanistyczne, uniwersalne spojrzenie na człowieka. Nie brakuje w jego poezji kontemplacji świata, tak w wymiarze zachwytu nad nim, jak też pochylenia się nad jego smutkiem. W dorobku autora znajdują się wiersze miłosne, przepełnione zmysłowością oraz także takie, które traktują o rzeczach ostatecznych. Utwory w najnowszych tomikach ocierają się o filozofię transcendencji i epistemologii oraz podejmują kwestię wyobraźni poetyckiej.

Współorganizatorem spotkania jest Telewizja Leszno.