Promocja autobiografii prof. Edmunda Waszyńskiego

Dodano 2020-08-25 13:40:07

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2020-09-09 17:00
Data zakończenia: 2020-09-09 18:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie

Takiej książki na leszczyńskim rynku wydawniczym jeszcze nie było! „Droga do asklepiejonu”, wspomnienia prof. Edmunda Waszyńskiego, to najnowsze wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej. Asklepiejon w mitologii greckiej oznacza świątynię zdrowia. Publikacja, która już za moment trafi do rąk czytelników, jest autobiografią nestora leszczyńskich ginekologów, człowieka który wyznaczał kierunki rozwoju oddziału położniczo-ginekologicznego i przyjął na świat rzeszę mieszkańców naszego miasta oraz regionu. Jej premiera odbędzie się 9 września br. o godz. 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie

Od dramatycznego dzieciństwa do profesora – tak w skrócie podsumować można drogę życiową Edmunda Waszyńskiego. Książka jest bardzo osobistym zapisem zdarzeń, ale też opowieścią o ludziach i zmieniającym się Lesznie. Widzimy miasto najpierw oczami kilkuletniego chłopca. Nasączone magią i liryzmem wspomnienia ożywają w blasku lamp gazowych, w dźwiękach kasy na korbkę, w słodkim aromacie unoszącym się z fabryki cukierków. Czas beztroski kończą najtragiczniejsze wydarzenia dzieciństwa – śmierć matki i okupacja.

Jak potoczyły się losy przyszłego profesora? Autor wraca do lat szkolnych, wspomina harcerstwo, które było wielką przygodą, studia medyczne, trudne życiowe wybory, w końcu pytanie zadane mu przez szwagra, które zaważyło na całym dalszym życiu: Dlaczego nie w Lesznie?

Ciekawe, okraszone wieloma anegdotami i przemyśleniami, są opowieści z lat spędzonych w leszczyńskim szpitalu - od wolontariatu po ostatnią operację, ostatni dyżur… Z wielkim szacunkiem Edmund Waszyński pisze o swoich mistrzach, z serdecznością o uczniach. W tle zdarzeń - historia Leszna i Polski.

„Droga do asklepiejonu” to książka bardzo wartościowa, pięknie napisana, którą czyta się z zapartym tchem. Wyłania się z niej obraz człowieka wszechstronnego, zafascynowanego medycyną, oddanego nauce, zainteresowanego historią i poezją, którego aktywność nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Publikacja dofinansowana została ze środków Urzędu Miasta Leszna.

Zaproszenia do odbioru w Bibliotece Głównej, Bibliotece Ratuszowej i MOK-u.

***



Edmund Waszyński - urodził się w Lesznie w 1929 roku, tu też uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. Studia lekarskie odbył w Akademii Medycznej we Wrocławiu w latach 1952-1958. W czasie studiowania był asystentem w Zakładzie Anatomii Patologicznej. Od roku 1959 nieprzerwanie związany z oddziałem położniczo-ginekologicznym szpitala w Lesznie. W latach 1979-2000 był ordynatorem tego oddziału. W roku 1994, równolegle z ordynaturą w Lesznie, objął kierownictwo Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich w Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wykładał historię medycyny, etykę lekarską i propedeutykę medycyny. W roku 1985 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, a w roku 1999 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł naukowy profesora. Członek wielu towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Autor kilku książek medycznych i ponad 150 publikacji naukowych. Jest członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.