Pod amboną heretyka. Antoni Słonimski - między wierszami. Portret wielokrotny

Dodano 2021-09-02 22:03:57

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2021-09-06 18:00
Data zakończenia: 2021-09-06 20:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Jeśli brakuje Państwu kontaktu z literaturą, jeśli chcielibyście spotkać się i wysłuchać opowieści o znanych pisarzach, ich życiu i twórczości, zapraszamy do udziału w spotkaniach z cyklu Między Wierszami.

Podczas kolejnej wspaniałej podróży literackiej ponownie przeniesiemy się w czasie i odwiedzimy kawiarenki Pod Picadorem i Małą Ziemiańską. Wśród gwarnych, kawiarnianych rozmów podsłuchamy, co słychać przy słynnym „stoliku na półpięterku”. O jednym z picadorczyków, wielkim skamandrycie, Antonim Słonimskim, opowiedzą nam kolejni wspaniali goście cyklu Między Wierszami.

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka biografii o Słonimskim i Sergiusz Sterna-Wachowiak, doskonale znany i zaprzyjaźniony z biblioteką pisarz, poeta, krytyk literacki, przedstawią nam swoją opowieść o słynnym skamandrycie i jego epoce. Czy Słonimski lubił Norwida? „Słonimski to kłębek drwin i ironii”, liberał czy człowiek bezkompromisowy, świadomy warunków swej wewnętrznej wolności? Obiektywny reporter czy publicysta z gotową tezą? Także o tym, jak Słonimski „stał się trzecią siłą polityczną, rządzącą Polską, obok partii i Kościoła” będzie można posłuchać już na kolejnym spotkaniu z cyklu Między Wierszami.

Wraz z Joanną Kuciel-Frydryszak i Sergiuszem Sterną-Wachowiakiem zapraszamy na spotkanie: Pod amboną heretyka. Antoni Słonimski między wierszami – portret wielokrotny, które odbędzie się już 6 września 2021 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Ratuszowej.

Projekt Między Wierszami to literacki spacer po kafejkach tętniących artystycznym klimatem. Z kawiarenki w Bibliotece Ratuszowej udamy się do kawiarni „Mała Ziemiańska”, „Pod Picadorem”, czy Kawiarni „Kresy” na Nowym Świecie. Podejrzymy, co słychać u Skamandrytów tudzież u innych sławnych polskich poetów. W przyjemnym kawiarnianym klimacie będzie można wysłuchać rozmowy biografów i znawców twórczości m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Przybosia, Jana Lechonia, Kazimierza Wierzyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Grochowiaka. Będzie to opowieść pełna anegdot, ciekawostek, a może nawet przełomowych odkryć. Troszeczkę jakby w plotkarskim klimacie ściągniemy poetów z literackiego Parnasu, chcąc przybliżyć ich i oswoić z słuchaczami. Kto wie może po takim spotkaniu niejeden z nich okaże się dla Państwa bliskim znajomym?

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, najdłużej związana z prasą, współpracuje między innymi z „Wysokim Obcasami Extra” i dodatkiem do Gazety Wyborczej „Ale Historia”. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku – im. Kazimierza Moczarskiego i Oskara Haleckiego, jak również biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza oraz bestsellerowej, pierwszej w Polsce książki o polskich służących, Służące do wszystkiego. Mieszka we Wrocławiu.

Sergiusz Sterna-Wachowiak – ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu, studiował także filozofię i historię sztuki. Autor wielu tomów wierszy, dwóch powieści i kilku tomów esejów i szkiców literackich. Jego twórczość była tłumaczona na języki angielski, bośniacki, bułgarski, czeski, francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Jako znawca literatury polskiej opublikował m.in. książkę o poezji futurystycznej po roku 1918 Miąższ zakazanych owoców, tom esejów i szkiców o językach i gatunkach poezji XX wieku Szyfr i konwencja oraz niemieckojęzyczną antologię dwudziestowiecznej poezji polskiej, zakończoną obszernym posłowiem, Polnische Lyrik aus hundert Jahren (RFN, wiele wydań). Współzałożyciel, redaktor i współpracownik wielu czasopism literackich, krajowych i zagranicznych, kierownik literacki i dramaturg Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (1999-2009) oraz Teatru 6 piętro w Warszawie (obecnie), prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od roku 1993 nieprzerwanie Oddziału w Poznaniu, w latach 2008-2017 prezes Zarządu Głównego w Warszawie).

Spotkanie jest częścią projektu pn. Między Wierszami dofinansowanego w ramach Programu Promocja Czytelnictwa ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.