Pelekcja prof. dra hab. Przemysława Śleszyńskiego

Dodano 2018-09-11 09:24:41

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Aula Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, ul. Poniatowskiego 2
Data rozpoczęcia: 2018-09-13 14:30
Data zakończenia: 2018-09-13 16:30
Organizator: Przewodniczący Rady Miejskiej Leszna

Pelekcja prof. dra hab. Przemysława Śleszyńskiego pt. "Koncepcja deglomeracji w Polsce a szanse rozwojowe Leszna".

Założenia i koncepcja deglomeracji w Polsce

Zróżnicowanie tempa rozwoju regionów jest zjawiskiem naturalnym, niekiedy nawet potrzebnym, bo stymulującym dalszy rozwój. W pracy Śleszyńskiego zwraca się uwagę, że poziom zróżnicowania regionalnego staje się jednak zbyt duży i, co istotne, stwarza zagrożenie dla dalszego rozwoju kraju.

Oprócz niekorzystnych zjawisk gospodarczych, dla miast jednym z kluczowych zagrożeń w najbliższych latach będzie depopulacji. GUS szacuje, że do 2050 roku liczba ludności ma w Polsce spaść do 34 mln mieszkańców, czyli niemal o 12 procent.

Zmiany demograficzne, w tym przede wszystkim depopulacja i starzenie się społeczeństwa, będą przyczyniać się do powiększania się różnic nie tylko między regionami, ale i wewnątrz konkretnych miejscowości – między potrzebami społecznymi a siecią usług publicznych. Co może poprawić sytuację?

Problem ze spadającą liczbą ludności pogłębia silna dekoncentracja osadnictwa, a skutkiem tego zjawiska są rosnące koszty utrzymania samorządu, np. obsługi komunikacją publiczną, budowy i utrzymania infrastruktury. Szacuje się, że w skali kraju koszty te sięgają przynajmniej dziesiątków miliardów złotych rocznie.

Śleszyński proponuje 10 obszarów wzrostu w Polsce, których wyznaczenie pomogłoby zatrzymać lub ograniczyć negatywne zjawiska, jakie są wskazywane w publikacji.

Oprócz tego profesor z PAN proponuje zmianę modelu administracyjno-terytorialnego. Jako propozycja sugerowane są dwa warianty: zwiększenie liczby województw przy likwidacji powiatów lub zmniejszenie liczby województw przy zwiększeniu wielkości powiatów i zmniejszeniu ich liczby do 100–150.

(obserwatorium.miasta.pl)