Prosto w Prawo! - Spotkanie z Sędzią Janem Futro

Dodano 2023-03-07 11:20:04 Prosto w Prawo! - Spotkanie z Sędzią Janem Futro

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, pl. Jana Metziga 25
Data rozpoczęcia: 2023-03-13 18:00
Data zakończenia: 2023-03-13 19:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie z sędzią oraz działaczem społecznym - Janem Futro. Spotkanie ph. "Prosto w prawo", odbędzie się 13 marca 2023 r., o godz. 18:00 w Sali Audiowizualnej Leszczyńskiej Galerii Książki (Biblioteka, pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny!

„Praw sługami są urzędnicy, praw tłumaczami sędziowie, praw na koniec wszyscy niewolnikami jesteśmy, żebyśmy wolnymi być mogli” (M.T. Cicero - 66 r. p.n.e.)

Sentencja, wskazująca nam tematykę spotkania, oznacza, że godzimy się na „bycie niewolnikami praw” (legum omnes servi sumus), ale jednocześnie oczekujemy, że będą one gwarancja naszej wolności (ut liberii esse possimus).

Rozwinięcie powyższego wymaga wskazania, że:
1. prawo powinno być dobre;
2. urzędnicy wszelkich szczebli powinni z najlepszą wolą je wykonywać;
3. sędziowie winni być sprawiedliwi i kompetentni;
4. obywatele powinni podporządkowywać się prawu a w tym celu powinni posiadać minimalną znajomość prawa (ignorantia iuris nocet)

Tylko wówczas będziemy, jako obywatele czuć, że nasza prawa są dostatecznie chronione.

Podczas spotkania, sędzia Jan Futro zilustruje powyższe przykładami z praktyki sędziego oraz odpowie na pytania uczestników.


Jan Futro - sędzia, działacz społeczny. Urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Tam uczył się się, studiował prawo i działał w harcerstwie.
Od 1973 roku pracuje w sądownictwie orzekając w Lesznie oraz w Rawiczu, gdzie otrzymał w 1976 roku pierwszą nominację sędziowską. Następnie orzekał w wydziałach cywilnych sądów: Rejonowego w Lesznie, Wojewódzkiego
(później Okręgowego) w Poznaniu, a od 2000 roku w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. W 2010 roku na wniosek Prezesa Sądu Najwyższego orzekał przez 3 miesiące w tym sądzie. W stan spoczynku przeszedł w 2019 r
W latach 1980 - 1981 był społecznym doradcą Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Lesznie.

W latach późniejszych Służba Bezpieczeństwa prowadziła przeciwko niemu postępowania. Jako figurant otrzymał określenie „Orędownik”.

W ramach urlopu bezpłatnego od kwietnia 1990 roku do grudnia 1991 roku z ramienia rządu Tadeusza Mazowieckiego organizował pracę odtwarzanego samorządu terytorialnego. Za pracę tę został przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Oprócz tego odznaczenia najbardziej ceni przyznany mu tytuł „Zasłużonego dla miasta Leszna” i Medal Piotrusia Pana.