Obelisk w Parku Jonstona już gotowy

Dodano 2016-10-27 14:44:32 Dzisiaj (27.10.2016) został ustawiony obelisk upamiętniający dawny cmentarz ewangelicko-reformowany na terenie Parku Jonstona. Jego autorem jest artysta rzeźbiarz, Pan Michał Niedźwiedź z Rogoźna.

Park Jonstona znajduje się na terenie, który od początku XVII w. pełnił funkcję cmentarza Braci Czeskich, a później parafii kościoła ewangelicko-reformowanego. Nekropolia była jedną z największych funkcjonujących w dawnym Lesznie. Cmentarz zlikwidowano po II wojnie światowej bez uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, a część charakterystycznych dla niego wysokich kamiennych obelisków przeniesiono na teren lapidarium przy kościele św. Krzyża w Lesznie.

Obelisk wykonany jest z piaskowca w formie rokokowej z uwagi na to, że właśnie w tym stylu była wykonana największa liczba nagrobków na dawnym cmentarzu ewangelicko-reformowanym. Nowy obelisk nie jest kopią konkretnego oryginału, a został zaprojektowany na podstawie zachowanych rysunków inwentaryzacyjnych wykonanych w 1918 r. in situ (na miejscu) przez uczniów poznańskiej szkoły budowlanej pod kierownictwem prof. Artura Grotte. Liczba obelisków jaka występowała na tym najstarszym leszczyńskim cmentarzu nie jest znana, przypuszcza się jednak, że było ich nie mniej niż 30. Nie jest znana także liczba pochowanych zmarłych, ale musiała być duża, gdyż cmentarz  funkcjonował przez ponad 300 lat. Byli na nim chowani także członkowie okolicznych polskich rodzin szlacheckich, należących do parafii przy kościele św. Jana. Zbiór zabytkowych leszczyńskich nagrobków należał do największych w kraju i był znany daleko za jego granicami już pod koniec XIX w. Autor przedwojennego przewodnika po Lesznie dr Bronisław Świderski cmentarz ewangelicko-reformowany uważał za największą osobliwość miasta. Wygląd cmentarza jest znany z kilku fotografii oraz różnych ilustracji, które można zobaczyć na stronie zabytki.leszno.pl. Nowy obelisk w skromny sposób przypomina o dawnym wyglądzie parku im. J. Jonstona i stanowi uzupełnienie jego wystroju w postaci małej architektury. Rzeźbę wykonano z piaskowca pochodzącego z kamieniołomu Miedzna Murowana koło Opoczna. Materiał ten posiada żółte zabarwienie w odróżnieniu do jasnobeżowego piaskowca bolesławieckiego, z jakiego wykonano większość nagrobków historycznych znajdujących się obecnie w lapidarium przy kościele św. Krzyża. Górna, piramidalna część rzeźby została wykonana z jednego bloku kamienia. Całość waży ok. 800 kg i mierzy ok. 3,5 m wysokości. Koszt prac i materiału zamknął się w kwocie 20 tys. zł, co zważywszy na to, że obelisk jest ręcznie wykutym dziełem artysty – nie jest duży. Próba wykonania kopii jednego z zabytkowych obelisków w skali 1:1 przy użyciu skanowania 3d i numerycznych obrabiarek w materiale analogicznym już na wstępie została odrzucona z uwagi na niewspółmiernie wyższy koszt – ok. 80 tys. zł. Obelisk ustawiono przed katolickim świętem zmarłym, jednak należy podkreślić, że ewangelicy wspominają swoich zmarłych w ostatnią niedzielę przed adwentem, tzw. Niedzielę Wieczności przypadającą w tym roku w dniu 20 listopada.

Na bokach obelisku widnieje następujący napis: „Pamięci mieszkańców Leszna, członków parafii ewangelicko-reformowanej, pochowanych na tym cmentarzu. Społeczeństwo Leszna, 2016”. Napis wykonano w języku polskim, angielskim, niemieckim i łacińskim.