Na Szybowników jedna jezdnia i trzy pasy ruchu

Dodano 2017-03-21 14:03:04 Zdecydowana większość osób, które uczestniczyły w poniedziałkowych konsultacjach w sprawie przebudowy ulicy Szybowników opowiedziała się za tym, aby droga miała jedną jezdnię i trzy pasy ruchu - po jednym dla każdego kierunku jazdy i jeden na lewoskręty. Prezydent Łukasz Borowiak zapowiedział, że stanowisko mieszkańców upoważnia go do podpisania umowy z wykonawcą i inwestycja może ruszyć!

Konsultacje odbyły się w sali nad Pływalnią Akwawit. Cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Spotkanie zorganizował prezydent Borowiak, który chciał wytłumaczyć wszystkie niejasności, jakie pojawiły się wokół ulicy Szybowników.

Przypomnijmy, że przebudowa ulicy Szybowników jest częścią dużej inwestycji planowanej na lata 2017-2020, jaką jest modernizacja drogi nr 12 w granicach miasta. Ta droga ma prawie 7 km i ciągnie się od wjazdu do miasta od strony Wschowy, przez ulicę Szybowników, wiadukt, Aleje Jana Pawła II, ulice Estkowskiego i Unii Europejskiej, przez Kąkolewską do wyjazdu na Gostyń. Na inwestycję miasto otrzymało już dotację unijną w wysokości aż 57 mln zł.    

Inwestycja ma być realizowana z podziałem na pięć etapów. W tym roku ma być wykonany projekt i dokumentacja potrzebna do rozpoczęcia prac drogowych, które mają się rozpocząć w roku 2018.

Największe kontrowersje są wokół ulicy Szybowników.

Wybrana już w roku 2013 koncepcja jej przebudowy zakłada, że będzie ona miała jedną jezdnię z trzema pasami ruchu (po jednym dla każdego kierunku jazdy i jednym dla lewoskrętów). To wariant I. Taki został przedstawiony we wniosku o unijne dofinansowanie i taki został zatwierdzony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie, które decydowało o przyznaniu miastu pieniędzy z Brukseli. Jednak na sesji w lutym radni PiS przeforsowali stanowisko, że ulica powinna być przebudowana w wariancie II - szerszym, dwujezdniowym z czterema pasami ruchu (po dwa dla każdego kierunku jazdy). W poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami też próbowali do tego przekonać wszystkich obecnych na sali. Głos zabierali radni PiS Marek Goryniak i Sławomir Szczot. Obaj podkreślali, że zmiana wariantu przebudowy ulicy jest konieczna, bo ulica Szybowników do jeden z najważniejszych wjazdów do miasta, bo po modernizacji ma służyć na kolejnych 50, a może nawet 100 lat. Mówili też o tym, że to miejscy urzędnicy blokują dyskusje o poszerzeniu drogi.

 - Ja moim urzędnikom dziękuję, że dzięki ich pracy otrzymaliśmy pieniądze z Unii Europejskiej. Zamiast się z nich cieszyć, robimy wielki problem -  odpowiadał stanowczo prezydent Borowiak. 

Zdaniem prezydenta, zmiana wariantu przebudowy ulicy Szybowników niesie za sobą ryzyko utraty unijnej dotacji. Tak samo wypowiadał się Witold Orczyński, z pracowni projektowej Archidrog, który przygotował koncepcję modernizacji całej drogi nr 12 w granicach miasta.

Spotkanie było bardzo burzliwe i emocjonujące. W końcu po dwóch godzinach zarządzono głosowanie.

76 obecnych na sali mieszkańców opowiedziało się za wariantem I, czyli jedną jezdnią z trzema pasami ruchu. Tylko 8 osób było za wariantem II - droga dwujezdniowa z czterema pasami. 4 mieszkańców wstrzymało się od głosu.  

Dla prezydenta oznacza to zielone światło do podpisania umowy z wykonawcą inwestycji. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Strabag. Jej zadaniem będzie wykonanie projektu przebudowy drogi, zdobycie pozwolenia na budowę, a wreszcie też sama budowa. Prezydent obiecał mieszkańcom i właścicielom firm, że projektanci będą się z nimi kontaktować i omawiać szczegóły.

 

Autor: lm