Na Styku Światów. Dzieje Leszna od XVI do XX wieku”

Dodano 2021-12-02 12:41:13

Data rozpoczęcia: 2021-12-08
Data zakończenia: 2021-12-08

Od 8 grudnia 2021 roku będzie można zobaczyć nową wystawę stałą pt. „Na Styku Światów. Dzieje Leszna od XVI do XX wieku”.

Wystawę nazwaliśmy „Na styku światów”, bo w istocie przez stulecia Leszno było miejscem, w którym krzyżowały się tradycje, zwyczaje, kultury, religie i języki, spotykały się różne „światy”, a z tych związków powstało bogate i inspirujące dziedzictwo. W sąsiedztwie, współistnieniu, współdziałaniu, ale też w sporach, dyskusjach i konfliktach wszyscy mieszkańcy budowali SWOJE miasto. To, jakim jest współczesne Leszno, jest zasługą i spuścizną wszystkich minionych pokoleń.
Za sprawą polityki właścicieli Leszna: Leszczyńskich i Sułkowskich, od samych początków swego istnienia, Leszno otwarte było na przybyszów z różnych stron Europy, różnego wyznania oraz różnego statusu majątkowego. Tu spotykały się ze sobą świat katolicki z protestanckim, chrześcijanie z Żydami, mieszczanie ze szlachtą i chłopami, kultura polska z niemiecką. Miasto było tyglem, w którym mieszały się kultury, języki, obyczaje. To pokojowe współistnienie przyczyniło się do ukształtowania miasta, w którym dzisiaj żyjemy. I o tym mówi prezentowana wystawa.
Historię Leszna od XV stulecia po rok 1956 opowiadamy poprzez przedmioty – wyselekcjonowane eksponaty w różnoraki sposób związane z miastem i jego mieszkańcami. Wszystkie one są świadkami rozgrywających się w Lesznie wydarzeń, ich ilustracją i pamiątką. Wizerunki właścicieli – reprezentantów rodów Leszczyńskich i Sułkowskich, znakomitych mieszkańców: uczonych, urzędników, rzemieślników i kupców, działaczy kulturalnych, społecznych, patriotycznych – pozwalają poznać naszych poprzedników, wędrujących po tych samych ulicach, bywających w tych samych kościołach, ratuszu, urzędach, restauracjach i parkach... Utrwalone na obrazach i fotografiach widoki Leszna dają szansę odbyć wędrówki w przeszłość i ujrzeć miasto oczami ludzi sprzed stuleci. Dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku – zarówno wytwory talentu i pracy leszczyńskich artystów, jak i obiekty powstałe w pracowniach obcych twórców polskich i europejskich – są świadectwem gustu, wykształcenia, poziomu i jakości życia w dawnym Lesznie. Szczególną chlubą miasta jest cenne dziedzictwo wspólnot religijnych, prezentowane w Muzeum Okręgowym w Lesznie.

Wystawa czynna, od 8 grudnia 2021 roku, w budynku dawnej synagogi przy
ul. Gabriela Narutowicza 31
w godzinach:
wtorek- piątek od 10.00 do 18.00
sobota od 10.00 do 15.00
niedziela od 10.00 do 18.00