Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 05 grudnia 2018

Muzeum Okręgowe w Lesznie. Wystawa pt. "Twardy orzech... i dziadki".

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Budynek główny Muzeum, pl. J. Metziga 17
Data rozpoczęcia: 2018-12-05 09:00
Data zakończenia: 2019-02-03 18:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie

Zdjęcie, Muzeum Okręgowe w Lesznie. Wystawa pt.

Wystawa pt. "Twardy orzech... i dziadki" 4.12.2018 - 3.02.2019 Muzeum Okręgowe w Lesznie, plac J. Metziga 17. Wystawa pt. "Twardy orzech... i dziadki" prezentuje rozmaite formy dziadków do rozłupywania orzechów z kolekcji prywatnej Jana i Mateusza Łomnickich z Kwidzyna. Unikatowy, największy w Polsce zbiór liczy prawie 400 sztuk z różnych regionów Polski i Europy.

Najstarsze urządzenie pochodzi z końca XVIII wieku, połowa zaś z XIX wieku i dwudziestolecia międzywojennego. W kolekcji znajdują się także dziadki współczesne i nowoczesne. Początki kolekcji, którą zapoczątkował Witold Tchórzewski, sięgają lat 70-tych XX w.
Orzechołomy, zęby, ciskawki, stryszki, tłuczki, kleszczyki - to historyczne i ludowe nazwy dziadków do orzechów (nazwa pochodzi z XIII w.). Te narzędzia gospodarstwa domowego znacznie ułatwiły wydobywanie smacznego i sycącego wnętrza z twardej skorupki. Zgromadzone dziadki są zróżnicowane ze względu na formę, materiał z którego zostały wykonane czy mechanizm działania. W kolekcji znajdują się wyroby rzemieślników, rzeźbiarzy ludowych, a także renomowanych firm. Są to zarówno proste przedmioty codziennego użytku jak i niezwykle dekoracyjne dzieła.
Zgodnie z zamysłem kolekcjonerów, wystawa skierowana jest przede wszystkim do dzieci i ma wywoływać uśmiech, z pewnością jednak bogactwo zgromadzonych narzędzi, ich walory estetyczne i poznawcze zainteresują dorosłych zwiedzających.
Wystawa w Muzeum Okręgowym w Lesznie ukazuje kolekcję dziadków do orzechów w kontekście funkcjonowania orzechów w tradycyjnej obrzędowości bożonarodzeniowej i ich bogatej symboliki.

Bilet wstępu: normalny 7 zł/ulgowy 5 zł
Serdecznie zapraszamy!

0 Koszyk