Małgorzata Gołębiewicz "Miejsca zarezerwowane" - wystawa w MBWA

Dodano 2019-09-23 13:20:37

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2019-10-10 18:00
Data zakończenia: 2019-11-23 14:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę: Małgorzata Gołębiewicz MIEJSCA ZAREZERWOWANE wernisaż: czwartek, 10 października 2019, godz. 18.00 Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5 wystawa czynna do 23 listopada 2019 wstęp wolny „Pragnę, aby sztuka mówiła o międzywartościach. Nie wskazywała pojęcia pasującego do wzoru na dywanie, lecz czytelnym czyniła abstrakt. Nie chcę rzeczywistości upiększać. Łaknę przez obrazy i słowa potwierdzać mój stan istnienia, którego jestem najbardziej pewna...” /Małgorzata Gołębiewicz/

W MBWA w Lesznie zostaną zaprezentowane przeze mnie fragmenty z dwóch ostatnich cyklów pod jednym tytułem "Miejsca zarezerwowane". Będzie to wędrówka po śladach wartości, które ubrałam w poetyckie metafory malarstwa, instalacji, jak i słów w zapisanym dźwięku. Pragnę przybliżyć człowiekowi świat wspomnień, który jest dla mnie fundamentem inspiracji.

Małgorzata Gołębiewicz (ur. w 1972 r.) studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w pracowni rysunku prof. Jana Berdyszaka. Ukończyła także studia podyplomowe: zajęcia artystyczne, plastyka, muzyka na ASP we Wrocławiu, historia na UAM w Poznaniu. Publikowała na Scenie Kultury Niemasowej w „Nowych Myślach”; w kolejnych wydaniach Antologii poetów współczesnych oraz w Lubuskim Piśmie Literacko-Kulturalnym ,,Pro Libris”. W roku 2017 wydała tomik poetycki „Pamięć obecności”, a w 2018 roku pojawił się drugi pod tytułem „Wobec”. Obecnie pracuje nad projektem „Ogród zarezerwowany”.

Zajmuje się sztuką, dotykając różnych jej obszarów: instalacją, obiektem, malarstwem i rysunkiem. Jej słowo, jak i pozostałe obszary działań artystycznych, można umiejscowić na granicy dwóch rzeczywistości: pierwszej inspirowanej obserwacją świata i ludzi i drugiej: duchowej, intuicyjnej opierającej się na odczuciu tego, co określamy mianem „niepoznanego”, „a priori”. Z jednej strony odczuwamy zachwyt nad pięknem i ogromem natury, nad złożonością ludzkiej psychiki, charakteru – z drugiej widzimy tęsknotę, ból i dramat kruchego człowieka. Twórczość Małgorzaty Gołębiewicz mówi o międzywartościach, o tym co "pomiędzy". To "otwieranie ust" przed wypowiedzeniem słowa, a zapisane słowo to metafora budowana obrazem.