Leszczyńska biblioteka w liczbach

Dodano 2021-05-14 10:38:28 Biblioteki istnieją od tysięcy lat. Kiedyś kojarzyły się jedynie z długimi rzędami półek z książkami. Dzisiaj to również cyfrowe katalogi i zbiory elektroniczne. Najwyższa biblioteka na świecie mieści się na 60-tym piętrze budynku w Szanghaju. Nowa siedziba, do której wkrótce przeniesie się nasza leszczyńska biblioteka nie będzie bić rekordów w kategorii wysokości, lecz na pewno będzie imponować pod względem nowoczesności. Najważniejsi jednak są czytelnicy, a tych było w minionym roku w miejskiej bibliotece w Lesznie ponad 12 i pół tysiąca. Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek zebraliśmy kilka liczb związanych z książkami.

Liczby pokazują, że Leszczynianki zdecydowanie częściej sięgają po książki z biblioteki niż Leszczyniacy. Spośród wszystkich 12 674 czytelników, aż 76 proc. to kobiety. Najwięcej czytelników jest w grupie wiekowej powyżej 60 lat – 27 proc. Prawie jedna czwarta to osoby w wieku 25 do 44 lata, a około jedna piąta jest w przedziale wiekowym 45-60 lat. Przez cały ubiegły rok wszyscy czytelnicy wypożyczyli łącznie ponad 280 tys. książek, a więc na jednego czytelnika przypada średnio 22,2 egzemplarza. Prawie 40 proc. to książki wypożyczone w Bibliotece Głównej na ul. Chrobrego, pozostałe w 7 rozmieszczonych po całym mieście filiach. A jest w czym wybierać, ponieważ księgozbiór naszej leszczyńskiej biblioteki liczył na koniec 2020 roku dokładnie 200 140 tomów.

Mówi się, że książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli. Ważne, aby pamiętać o przestrzeganiu panujących w tym miejscu zasad. Jedną z ważniejszych jest terminowe zwracanie wypożyczonych książek. Niechlubny rekord świata pod względem długości przetrzymywania książek z biblioteki należy do Amerykanki, która nie oddawała ich aż przez 47 lat. Musiała za to zapłacić prawie 350 dolarów kary. Może więc warto sprawdzić, czy nie mamy w domu książki z przekroczonym terminem zwrotu.

Pliki do pobrania