Godzina „W” w Lesznie (zdjęcia)

Dodano 2019-08-02 08:00:01 Wczoraj, 1 sierpnia, punktualnie o godz. 17.00, w całym mieście zawyły syreny. Pod pomnikiem gen. Stefana „Grota” Roweckiego, gdzie miały miejsce główne uroczystości upamiętniające 75. Rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego, zebrała się grupa mieszkańców, którzy razem chcieli oddać hołd Powstańcom.

Po wybrzmieniu syren mieszkańcy odśpiewali hymn Polski, a następnie krótkie przemówienie wygłosił I Zastępca Prezydenta Miasta Leszna, Adam Mytych.

Po raz kolejny spotykamy się, aby uczcić pamięć dzielnych Polaków, patriotów, którzy ponad wszystko umiłowali wolność, godność i Ojczyznę.

O godzinie 17, pierwszego sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Czy powstańcy wierzyli w zwycięstwo? Z pewnością! Czy mieli szanse powodzenia? Trudno powiedzieć. Czy był to akt desperacki i niepotrzebny? Nie wolno nam tak myśleć. Nie wolno oceniać

- mówił Adam Mytych. W dalszej części wystąpienia Wiceporezydent przypomniał okoliczności wybuchu powstania. Podkreślił osamotnienie Warszawiaków i ich determinację w walce o wolność pomimo niesprzyjających okoliczności i skomplikowanej sytuacji politycznej.

Następnie mówił:

Jak wiemy bilans powstania był okrutny. Prawie 200 tysięcy ofiar. Niemal zrównana z ziemią i wyludniona stolica. Ci, którym udało się przeżyć, często poddawani byli szykanom i prześladowaniom. Wielu było więzionych.

Zdecydowana większość uczestników powstania to Warszawiacy. Ale byli wśród nich także Leszczynianie. Jak co roku pozwalam sobie wspomnieć ich z imienia i nazwiska:

  • sierżant Józef Skorczyk – lotnik niosący pomoc powstańczej Warszawie,
  • dr Joanna  Kiąca-Fryczkowska –  harcerka Szarych Szeregów i łączniczka,
  • Jadwiga Podsiadłowska – łączniczka i sanitariuszka.

Na zakończenie, Wiceprezydent Leszna podsumował:

Powstanie Warszawskie to wielka ofiara złożona dla odzyskania suwerennej i niepodległej Ojczyzny. Czy daremna, jak niektórzy twierdzą? Uważam, że nie.

[…] Wierzę, że historia powstańców na zawsze pozostanie pięknym przykładem odwagi i poświęcenia dla Ojczyzny, ale też, że nigdy Polacy nie będą już musieli wykazywać się takim bohaterstwem i już nigdy nie będą składać takiej ofiary.

Oceny powstania każdy z nas może dokonać sam. Każdy może mieć swoje zdanie, przemyślenia, wnioski. Ale hołd powstańcom winniśmy oddać wszyscy.

Dlatego uczestnikom tego heroicznego zrywu, tym, którzy zginęli, którzy już nie żyją i którzy wciąż są z nami, bohaterom Warszawy, bohaterom Polski, PAMIĘĆ, CHWAŁA I CZEŚĆ.

Po przemówieniu delegacje leszczyńskich instytucji i organizacji złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystość zakończył hymn Leszna, zagrany przez trębacza z Miejskiej Orkiestry Dętej Miasta Leszna.