"Graz znaczeń czyli kilka słów o symbolizmie w malarstwie" - wykład w Galerii MBWA Leszno

Dodano 2016-12-01 13:24:33

Miejsce: Galeria MBWA
Data rozpoczęcia: 2016-12-08 13:30
Data zakończenia: 2016-12-08 15:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na wykład o sztuce współczesnej.

8.12.2016 r., g.13.30
Galeria MBWA, Leszno, ul.Leszczyńskich 5
"Sztuka współczesna bez tajemnic” - cykl wykładów skierowanych do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
"GRA ZNACZEŃ CZYLI KILKA SŁÓW O SYMBOLIZMIE W MALARSTWIE"
Prowadzenie: Aleksandra Pruska - historyk sztuki
wstęp wolny

"Symbolizm w malarstwie powstał w drugiej połowie XIX wieku, jako odpowiedź na wszechobecny realizm. Wyrósł ze sprzeciwu filozofów, teoretyków i twórców sztuki wobec racjonalistycznego i materialistycznego pojmowania świata. Symbolizm polski dawał świadectwo symbiozy narodowej tradycji z "ożywczymi impulsami europejskiego modernizmu". Jednym z reprezentantów owego nurtu był Jacek Malczewski, w którego malarstwie wszystko było możliwe: wytwory fantazji szokowały cielesnością, realność przypominała sen, erotyzm łączył się z mistycyzmem, folklor z antykiem. Wieloznaczność wizji Malczewskiego, który zastanawiał się nad pozycją artysty w świecie, usiłował odczytać różne strony "własnego ja", godząc tym samym naturalizm z najsztywniejszym akademizmem, cały czas zaskakuje i zastanawia.
Czy w sztuce polskiej XX i XXI wieku odnajdziemy przykłady podobnego zastosowania symboli w malarstwie? Jak w nurt symboliczny wpisuje się twórczość artystów współczesnych - Jerzego Dudy Gracza i Zdzisława Beksińskiego, których malarstwo od dekad wzbudza skrajne emocje, ale nikogo nie pozostawia obojętnym? Zajęcia będą próbą odpowiedzi na powyższe pytania, z naciskiem na warstwę interpretacyjną"

Cykl wykładów ma na celu zaznajomienie młodzieży z głównymi nurtami obowiązującymi w sztukach plastycznych w XX i XXI wieku (ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM SZTUKI POLSKIEJ) i stanowią dopełnienie programu realizowanego według obowiązujących podręczników. Poruszane tematy dotyczą zagadnień ze sztuki nowoczesnej i współczesnej, które nierzadko zaskakują i budzą kontrowersje. Młodzież poznaje zagadnienia, które są niezbędne do właściwego odbioru sztuki współczesnej, m.in. : awangarda, modernizm, postmodernizm, abstrakcja, happening, performance, itp. Całość dopełnia prezentacja zdjęć ukazujących dzieła wybranych artystów.