Alejka Słowackiego wyładnieje i będzie bezpieczna

Dodano 2018-02-21 08:05:48 Do końca września odnowiona zostanie alejka Słowackiego. To przejście wzdłuż dawnych wałów obronnych Leszna, prowadzące z ulicy Narutowicza do Mickiewicza. Jeden z najbardziej malowniczych ciągów pieszych w mieście, ale teraz - szczególnie po zmroku - nie zachęca do spacerów.

- Ta alejka od dawna wymagała rewitalizacji i bardzo się cieszę, że wreszcie się zmieni - mówi prezydent Łukasz Borowiak.

Prezydent już wiele lat temu, jako szef Stowarzyszenia Działajmy dla Leszna, a potem poseł, starał się o odnowienie tego miejsca. Przede wszystkim z powodu jego wyjątkowego charakteru i związku w historią Leszna.

Przy alejce ciągnie się fragment dobrze zachowanych wałów obronnych dawnego grodu. Udało się je wpisać do rejestru zabytków, zostały przebadane przez archeologów i uporządkowane. Trzy lata temu rozebrano brzydki, zniszczony, betonowy płot, który oddzielał wały od ścieżki i całkiem je zasłaniał. Teraz nasypy są dobrze widoczne, tyle że sama alejka z powodu przede wszystkim braku oświetlenia, jest miejscem dość niebezpiecznym. Ryzykownie chodzi się tutaj zwłaszcza zimą i wieczorami. Latem też nie jest lepiej, bo na ławkach przesiaduje młodzież lub osoby będące pod wpływem alkoholu. Ale będzie inaczej.

W ubiegłym roku miasto pozyskało 3.793.959,34 zł na projekt Zielone Leszno. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu uda się zrealizować kilka zadań, a jednym z najważniejszych będzie modernizacja alejki Słowackiego. Przetarg został ogłoszony, zgłosiły się cztery firmy, a dwie złożyły oferty tańsze niż kosztorys, dlatego nie będzie problemu z wybraniem wykonawcy. Prace ruszą wczesną wiosną i mają potrwać do końca września.

Projekt modernizacji alejki przygotował leszczyński architekt Wojciech Kurzawa. Jego realizacja kosztować będzie 1.920.996,60 zł. Co zostanie wykonane?

- Przede wszystkim ciąg pieszy i ciąg rowerowy. Nowe będzie oświetlenie i mała architektura. Odnowiona zostanie piwniczka prochowa znajdująca się w wałach, przybędzie też sporo zieleni. Rośliny będą też przysłaniać mur przy dawnej fabryce pomp - tłumaczy Małgorzata Łakomy, kierownik Biura Projektów Współfinansowanych.

Co ciekawe, w nawierzchni ul. Narutowicza będzie zaznaczony ślad po bramie kościańskiej prowadzącej do dawnego grodu, a jej płaskorzeźba pojawi się na bocznej ścianie odnowionej niedawno kamienicy komunalnej. Ozdobą będzie też makieta dawnego Leszna.

Warto dodać, że z projektu Zielone Leszno powstanie też nowy park na Gronowie, przy ul. księdza Kordeckiego, będą nowe nasadzenia zieleni na wałach stadionu żużlowego i Alei Gwiazd Żużla. Przybędzie też roślin i krzewów w pasach drogowych w mieście oraz drzew w Parku 1000-lecia.

lm