95. urodziny Pani Major (zdjęcia)

Dodano 2022-07-19 08:33:31 Wczoraj, 18 lipca, odbyła się uroczystość 95. urodzin major Joanny Kiący-Fryczkowskiej. Uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierka AK, po wojnie lekarka i od 1977 r. mieszkanka Leszna, swój piękny jubileusz świętowała w gronie najbliższych, przyjaciół i przedstawicieli władz samorządowych oraz rządowych, organizacji kombatanckich i wojskowych.

Uroczystość miała miejsce w leszczyńskim ratuszu. Pięknym życzeniom i podkreślaniu zasług Pani major nie było końca. Zgromadzeni z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością składali życzenia kolejnych lat w zdrowiu, a także dziękowali za wspaniałą postawę mjr Joanny Kiący-Fryczkowskiej, za jej wierność Ojczyźnie, odwagę, a potem wieloletnią pracę w charakterze lekarza. Wielu gości mówiło też o przykładzie, jakim mjr Kiąca-Fryczkowska jest dla kolejnych pokoleń, o jej autorytecie i niewyczerpanej energii. Pani Major nieprzerwanie bierze czynny udział w uroczystościach państwowych, patriotycznych, wojskowych, kombatanckich, spotkaniach z młodzieżą oraz innych ważnych wydarzeniach dla naszego regionu. Chętnie służy swoją wiedzą propagując w społeczeństwie etos obrony ojczyzny i służby wojskowej. Za swoje dokonania i niezłomną postawę otrzymuje niezliczone wyrazy uznania i podziękowania.

Zgromadzeni odśpiewali Jubilatce gromkie „200 lat” i skosztowali pysznego tortu, którego pierwszy kawałek ukroiła mjr Joanna Kiąca-Fryczkowska. Następnie wyemitowano film, w którym pani major wspominała czas II wojny światowej. Na zakończenie przygotowano krótki występ artystyczny.

Biogram

Przy okazji uroczystości urodzin mjr Joanny Kiący-Fryczkowskiej, przypominamy jej biogram.

Joanna KIĄCA-FRYCZKOWSKA od 1941 roku była żołnierzem Szarych Szeregów, uczyła się na tajnych kompletach. W trakcie Powstania Warszawskiego była łączniczką 1 kompanii łączności Okręgu Warszawa Śródmieście – pseudonim „Joasia”. Po Powstaniu Warszawskim była jeńcem wojennym,                 a po uwolnieniu wstąpiła do Drugiego Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Z Korpusem został przeniesiona do Anglii. Po demobilizacji w 1946 r. powróciła do Polski (1947). Ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego zostając lekarzem - specjalistą z zakresu chorób wewnętrznych i geriatrii. Przez wiele lat pracowała jako lekarz we Wschowie. Od 1977 r. mieszka w Lesznie. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, pełni funkcję Prezesa Oddziału w Lesznie. Ponadto jest członkiem koła gminnego Związku Kombatantów i Osób represjonowanych w pobliskich Włoszakowicach.

Uwieńczeniem dotychczasowych zasług Pani mjr Joanny KIĄCY-FRYCZKOWSKIEJ było uroczyste przekazanie jej wojskowego munduru, co miało miejsce w dniu 17.05.2018 r. w leszczyńskiej delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Została też odznaczona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej (nadanym przez Koło Armii Krajowej w Londynie w 1980r.), Odznaką Pamiątkową Armii Krajowej (1946r,) Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Armii Krajowej (nadanym przez Prezydenta RP w 1995), Krzyżem Partyzanckim, Medalem za Warszawę 1939-1945. Ponadto została zaliczona do Korpusu Weteranów Walk o Wolność RP. W grudniu 2021 r, uchwałą nr XLVI/609/2021 Rady Miejskiej Leszna, Pani mjr Joanna KIĄCA-FRYCZKOWSKA otrzymała tytuł "Zasłużony dla Miasta Leszna".