19 Prezentacje - Leszno 2016. Sztuka czy Sztuczki - wystawa w MBWA

Dodano 2016-10-07 13:40:21

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5, Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2016-10-15 17:00
Data zakończenia: 2016-11-19 14:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Wystawa czynna w Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5 i w Galerii w Ratuszu, Rynek 1

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
zaprasza na wernisaż wystawy konkursowej leszczyńskiego środowiska plastycznego

"19 Prezentacje – Leszno 2016. Sztuka czy sztuczki"

15 października 2016 r. /sobota/
godz. 17.00 Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
godz. 17.30 Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro
wystawa czynna do 19 listopada 2016

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie kiermasz wydawnictw w Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5

Wystawa pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka oraz Starosty Powiatu Leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka

Wystawa będzie miała szczególny charakter ze względu na jubileusz 40-lecia utworzenia Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie.

Wszystko rozpoczęło się 37 lat temu, w 1979 roku. To wtedy po raz pierwszy odbyły się Prezentacje – wystawa artystów związanych z terenem województwa leszczyńskiego. Województwa już nie ma, a Prezentacje przetrwały i nieustannie przyciągają. Prezentacje to swoisty Salon – co dwa lata należy zaprezentować swoje prace, zdać relacje z rozwijającej się drogi twórczej. A także skonfrontować się z innymi.

Kolejne lata działalności wystawienniczej galerii MBWA, doprowadziły do utworzenia silnej grupy artystów utożsamiających się z miejscem i tym wydarzeniem. Na przestrzeni lat wielokrotnie podkreślano znaczącą rolę Prezentacji. Kuratorzy i zmieniający się członkowie jury sprawiali, że formuła wydarzenia podlegała stałej modyfikacji. Na wystawie obok klasycznych technik jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia pojawiają się multimedia, instalacje oraz działania artystyczne. Tegoroczne Prezentacje stały się po raz kolejny nowym projektem.

19 Prezentacje – Leszno 2016 mają dwie odsłony. Novum jest wystawa laureatów poprzednich edycji – to osoby, które na przestrzeni lat, zdobyły chociaż raz główną oraz przynajmniej raz drugą lub trzecią nagrodę. Są to: Witold Adamczyk, Wojciech Akuszewski, Dagmara Angier-Sroka, Sylwia Erbert-Hoja, Joanna Imielska, Marek Klimaszewski, Jarosław Klupś, Bogdan Winkiel. Wielokrotnie nagradzani tym razem zostaną uhonorowani odrębną wystawą. Tworząc swoisty Salon Mistrzów, ustępują miejsca innym uczestnikom i nie podlegają ocenie Jury. Pozostałe osoby odpowiadając na hasło Sztuka czy sztuczki będą rywalizowały ze sobą, przede wszystkim o naszą uwagę oraz nagrody przewidziane w konkursie. Artyści biorący udział w części konkursowej to: Tomasz Bzdęga, Ireneusz Daczka, Agnieszka Giera, Jacek Jarczewski, Szymon Kałmuczak, Paulina Kowalczyk, Anna Maria Kramm, Alicja Lewicka- Szczegóła, Jakub Łączny, Daria Milecka, Anita Owsianna, Edyta Piosik, Maciej Piotrowski, Sonia Rammer, Zofia Skrzypczak- Czekajło, Bartłomiej Sroka, Szymon Stemplewski, Magdalena Swacha, Mirosława Winkiel, Eunika Witkowska, Edyta Wypierowska.

Tytułowym hasłem tegorocznych Prezentacji - Sztuka czy sztuczki nie chcę stawiać pytania o definicję sztuki. Ważniejsze jest skonfrontowanie nas - odbiorców z własnymi oczekiwaniami i potrzebami powiązanymi z działalnością artystyczną. Czego od niej wymagamy i co nas uwodzi? Chcemy żeby sztuka pozostawała jedynie pięknym znakiem rzeczywistości, a może żeby mówiła nam o ważnych, chociaż trudnych, codziennych sprawach, a może miałaby komentować otaczający świat, a czasami dawać wytchnienie od niego, by innym razem wskazywać próby rozwiązania niemożliwych sytuacji. Czy chcemy żeby sztuka była zawsze poważną wielką Sztuką, czy czasami podziwiamy artystów i artystki za pewne triki, tytułowe sztuczki, które dostarczają nam czystej radości? A może takie przeciwstawianie jest złe. Bowiem czyż zabawne wyklucza ważne? Nie zapominajmy o grze – sztuka bowiem, jak pisał Hans-Georg Gadamer, jest swoistą grą z widzem, grą która zawsze żeby być - potrzebuje nas widzów – jesteśmy koniecznym graczem, który zachęcony przez artystę/artystkę wchodzi w ich świat, by w nim, czy poprzez niego odnieść się do swojego życia.
Justyna Ryczek
kuratorka