Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 08 października 2019

Żółte kartki dla trucicieli

Zdjęcie, Żółte kartki dla trucicieli

Od kilku lat Straż Miejska w Lesznie zajmuje się kontrolami palenisk na prywatnych posesjach oraz w przedsiębiorstwach.

- Strażnicy mają dostęp do kotłowni, w których nierzadko znajdują przedziwne rzeczy - mówi Dominik Sadowski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Lesznie. - Płyty wiórowe lakierowane, węgiel brunatny, muł węglowy, stare parasole, zużyte buty, opony, a nawet... podkłady kolejowe. Pewna pani była bardzo oryginalna i paliła w piecu liśćmi nasączonymi zużytym olejem silnikowym. Przez lata nikt nie zwracał na to uwagi, bo na palenie śmieciami istniało społeczne przyzwolenie. Nie przejmowano się ani zanieczyszczeniem powietrza, ani też skutkami, jakie ono za sobą niesie.

Strażnicy kontrolują, ale też edukują. I to przynosi efekty, bo na ponownej wizycie okazuje się, że siedmiu na dziesięciu kontrolowanych stosuje się do wcześniejszych zaleceń. - Najbardziej oporni na edukację, do których nie przemawiają żadne argumenty, karani są mandatami. W szczególnych okolicznościach sprawy trafiają do sądu - podkreśla zastępca komendanta.

Ponieważ sezon grzewczy już się rozpoczął, samorząd rusza z kolejnymi działaniami edukacyjnymi. Straż Miejska i miejskie instytucje będą kolportować żółte ulotki z informacjami o tym, co można palić, a czego nie, jak dobrze palić w piecu i jakie skutki niesie palenie mebli, ubrań, butów czy opon. Taką żółtą kartkę możemy też sami podrzucić sąsiadowi, jeśli widzimy, że z komina jego domu wylatuje podejrzany dym.

Pamiętajmy, że jeżeli chcemy oddychać zdrowym powietrzem, musimy zwracać uwagę na to, czym palimy oraz czym palą inni. Jeżeli w naszej okolicy pojawia się truciciel, nie należy się wahać - wystarczy zadzwonić do Straży Miejskiej pod nr tel. 986. To obowiązek wobec siebie, bliskich i przyszłych pokoleń!

 

Przypominamy, że Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna udziela dotacji na wymianę kotłów węglowych na urządzenia gazowe, elektryczne czy olejowe. W przypadku źródeł ciepła o małej mocy, czyli tych najczęściej stosowanych w gospodarstwach domowych, można otrzymać 4000 zł w formie refundacji kosztów zakupu pieca. Oferta skierowana jest również do przedsiębiorstw, a jednym z warunków pozyskania takich środków jest zakup pieca po podpisaniu stosownej umowy z miastem.

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-10-09 07:35:30
0 Koszyk