Graficzny nagłówek podstrony
Kalendarz 09 lutego 2016

Znakowanie rowerów

Miejscowość: I Rewir Dzielnicowych
Miejsce: ul. Jana Kilińskiego 2
Data rozpoczęcia: 2016-02-09 15:00
Data zakończenia: 2016-02-09 17:00
Organizator: Komenda Miejska Policji

Zdjęcie, Znakowanie rowerów

Leszczyńska Komenda Miejsca Policji przeprowadza akcję bezpłatnego znakowania rowerów na terenie powiatu leszczyńskiego i Leszna. Program „Leszczyński rower – bezpieczny rower” został zainaugurowany w 12 września ub.r. Celem programu jest ograniczenie liczny kradzieży rowerów w naszym regionie a także edukacja dotycząca właściwego znakowania i parkowania rowerów, promowanie właściwego wyposażenia jednośladów i bezpiecznej jazdy rowerem. System jest bardzo efektywnie, w Poznaniu i Powiecie Poznańskim gdzie działa podobny program na zarejestrowanych 6 tysięcy rowerów skradziono nie więcej niż dziesięć. Niezbędne koszty do wdrożenia systemu zostały sfinansowane przez Urząd Miasta w wysokości oraz Starostwo Powiatowe w Lesznie.

Kto może

 • osoba pełnoletnia, zamieszkująca na terenie Leszna lub Powiatu Leszczyńskiego
 • osoba niepełnoletnia, pod warunkiem uczestnictwa w oznakowaniu rodziców, opiekuna prawnych lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość zostanie stwierdzona na podstawie dowodu osobistego (rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni zostaje wskazany, jako użytkownik roweru).

Wymagania techniczne

Odpowiednio wyposażony rower (reguluje to rozporządzenie), minimalnie w:

 • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
 • z tyłu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, (światła pozycyjne mogą być zdemontowane, jeśli rowerzysta nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy)
 • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt,
 • co najmniej jeden działający skutecznie hamulec,
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Proces znakowania:

 • policjanci naniosą na rower numer identyfikacyjny tajnopisem - widocznym pnopisem - widocznym pod światłem UV (metoda nie uszkadza lakieru) i zarejestrują go w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów wraz z dołączonym zdjęciem jednośladu,
 • dodatkowo właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do programu - plastikową kartą formatu dowodu osobistego a na ramie roweru zostanie naklejona naklejka.

Informacje dodatkowe:

 •  rowery, które mają widoczne ślady usuwania bądź przerabiania numeru ramy lub innego numeru identyfikacyjnego nie będę znakowane
 • gdy posiadamy paragon, kartę gwarancyjną z datą zakupu, będący potwierdzeniem legalności nabycia roweru wargo go okazać przez przystąpieniem do znakowania w celu usprawnienia procedury
 • w przypadku odprzedaży oznakowanego roweru należałoby ten fakt zgłosić do Komendy Miejskiej Policji w Lesznie oraz przekazać dokumentację poświadczającą oznakowanie roweru wraz z plastikową kartą nowemu właścicielowi.

 źródło: www.rowerowe-leszno.pl

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2016-01-18 15:19:06
0 Koszyk