Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 10 kwietnia 2019

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy

Zdjęcie, Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy

Jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową w przypadku rozpoznania nagłego zatrzymania krążenia. Jak zatamować krwawienie? Tego uczyli się uczestnicy sobotniego szkolenia w Stacji Biznes w Lesznie. Zajęcia prowadził ratownik medyczny Marcin Gbiorczyk.

Uczył, jak w praktyce prawidłowo wykonywać obie te czynności, ale też przekonywał, że jeśli jesteśmy świadkami jakiegoś zdarzenia i są w nim poszkodowani, to powinniśmy zareagować. Najpierw należy ocenić, czy sytuacja nie stanowi dla nas zagrożenia, potem wezwać fachową pomoc i zacząć samemu działać.

- Trzeba przełamać swój strach. Najwięcej szkody wyrządzimy, jeśli nic nie zrobimy. Zaniechanie jest największą krzywdą - tłumaczył.

Bierne czekanie na przyjazd karetki nie jest wskazane. Dla ofiary zdarzenia czas ma ogromne znaczenie. Im szybciej otrzyma pomoc, tym większe są szanse na jej powrót do zdrowia. Tak właśnie dzieje się w przypadku krwawienia. Powinniśmy podjąć próbę zatamowania krwotoku, bo - jak mówił Marcin Gbiorczyk - każda krwinka jest bardzo cenna.            

Autor: lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-04-10 08:27:15
0 Koszyk