Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 10 kwietnia 2019

W maju pierwszy turniej na strzelnicy sportowej

Zdjęcie, W maju pierwszy turniej na strzelnicy sportowej

Strzelnica sportowa przy placu Kościuszki w Lesznie została oddana do użytku w listopadzie 2018 roku. Nadal jednak nie można tam strzelać. Dlaczego? To sprawdzali w poniedziałek radni z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

Strzelnica to nowoczesny obiekt, spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa, konieczne dla tego typu placówek. Drugiej takiej nie ma w okolicy. Jej modernizacja kosztowała 4,7 mln zł, z czego 1,5 mln zł wyniosła dotacja w Ministerstwa Sportu i Turystyki. Z dawnej strzelnicy zostały praktycznie tylko ściany. Cały środek jest zupełnie nowy, nie do poznania dla budowniczych lub użytkowników poprzedniego obiektu. A przypomnijmy, że strzelnica została wybudowana w czynie społecznym na przełomie lat 70. i 80.

Okazuje się, że strzelnica tak długo stoi nieużywana, bo obiekt trzeba było wyposażyć w sprzęt umożliwiający strzelanie oraz meble do szatni i pokoi trenerów. A na to potrzebne były czas i pieniądze. III LO w Lesznie, któremu powierzono zarząd nad strzelnicą postarało się o sponsorów, którzy podarowali sprzęt wartości 54.000 zł netto. Resztę wydatków sfinansowało miasto już z tegorocznego budżetu.

Właściwie wszystko w obiekcie jest już gotowe, brakuje tylko urządzeń umożliwiających automatyczne zmiany tarcz. Konrad Kokociński, dyrektor III LO, chce ją otworzyć dopiero po zamontowaniu tego sprzętu. Przedstawiciele organizacji strzeleckich, którzy byli na komisji radnych, są zdania, że nie trzeba na nie czekać, że już można organizować na strzelnicy zawody i szkolenia. Na uruchomienie obiektu czeka m.in. młodzież rywalizująca w szkolnej lidze strzeleckiej, która w marcu musiała jechać na zawody do Święciechowy. Zainteresowani korzystaniem z obiektu są także seniorzy w Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Według pierwszych szacunków za godzinę użytkowania stanowisk na strzelnicy 10-, 25- lub 50-metrowej trzeba będzie  zapłacić 100 zł plus Vat. Wiceprezydent Piotr Jóźwiak zapowiedział, że miasto jeszcze raz przeanalizuje te kwoty i porówna je z opłatami na innych podobnych obiektach w Polsce.

- Kiedy strzelnica zostanie uruchomiona - dopytywali radni.

Dyrektor Kokociński nie chciał złożyć takiej deklaracji. Mówił, że najpewniej w połowie maja. Zdaniem wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka, pierwszy turniej na nowym obiekcie powinien się odbyć w Święto Konstytucji 3 Maja. Tego dnia planowane jest także uroczyste nadanie imienia strzelnicy. Już jakiś czas temu radni Leszna zgodzili się, aby patronem strzelnicy został Edmund Stachowiak, trener i wielki pasjonat strzelectwa.                 

Autor: lm

Fot. L. Matuszewska

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-04-10 08:30:04
0 Koszyk