Tadeusz Konwicki– Zanurzony w Transcendencji Sztukmistrza Słowa i Obrazu

Dodano 2023-08-28 15:27:45 Tadeusz Konwicki– Zanurzony w Transcendencji Sztukmistrza Słowa i Obrazu

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa, Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2023-09-08 17:00
Data zakończenia: 2023-09-08 18:30
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

Tegoroczna edycja projektu literackiego Między Wierszami odbywa się pod hasłem Pogranicza.

Nawiązując do postaci patrona roku 2023 – Jerzego Nowosielskiego, artysty z pogranicza kultur, religii, terytoriów, kolejny raz udajemy się w pasjonującą podróż literacką. To potężna dawka wspaniałej literatury przez duże "L", pisanej przez wielkie, wspaniałe biografie. Tym razem w towarzystwie wybitnych specjalistów, krytyków literackich i biografów, podążając za wybranymi pisarzami, przekroczymy granice nie tylko terytorialne. Odwiedzimy miejsca bliskie bohaterom spotkań, podążymy również w obszary nieodkryte i odległe. Będziemy zadawać pytania, jaką rolę w życiu pisarza odegrała granica? Czy stanowiła wyzwanie, przeszkodę, czy może szansę na stworzenie czegoś nowego? Spotkania Między Wierszami – Pogranicza to pełna niespodzianek wyprawa literacka i uczta duchowa, na którą zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby wraz z nami odkryć nowe terytoria. Rezerwujcie zatem terminy, wyruszamy już 8 września.



Pierwsze spotkanie literackie cyklu Między Wierszami – Pogranicza pod tytułem:
TADEUSZ KONWICKI – zanurzony w transcendencji sztukmistrz słowa i obrazu

odbędzie się 8 września o godzinie 17.00 w Bibliotece Ratuszowej.

Zapraszają znawcy literatury i filmu oraz specjaliści od biografii Tadeusza Konwickiego -
Lidia Sadkowska-Mokkas i Jakub Socha.



Lidia Sadkowska-Mokkas - polonistka, dziennikarka, varsavianistka, autorka książek Przystanek Warszawa. Subiektywny przewodnik literacki oraz Warszawa Skamandrytów, która w 2016 roku ogłoszona została najlepszą książką popularnonaukową w ogólnopolskim plebiscycie Historia Zebrana; w tym samym roku książka ta nominowana była również do Nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku ”, w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. Autorka książki Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy uhonorowanej przez „Magazyn Literacki Książki” tytułem książka czerwca 2017 oraz Dygat Pan, w tym samym rankingu będącej najlepszą książką grudnia 2020 roku.

Jakub Socha – krytyk filmowy, laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, dwukrotnie nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Autor biografii Edward Żebrowski. Hipnotyzer i współautor książki DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami. Publikował m. in. na łamach czasopism „Kino" i w „Film". W magazynie dwutygodnik.com kieruje działem filmowym. Urodził się w Stalowej Woli, studiował wPoznaniu, mieszka w Warszawie.



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.