Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 23 marca 2020

Sesja w obliczu epidemii

Zdjęcie, Sesja w obliczu epidemii

W czwartek odbyła się sesja Rady Miejskiej Leszna. W obradach ze względów bezpieczeństwa nie wzięli udziału mieszkańcy i dziennikarze

W obradach uczestniczyło 18 z 23 radnych, dwaj wiceprezydenci, tylko dwoje urzędników i radca prawny oraz osoby obsługujące obrady od strony technicznej . Wszystko po to, aby nie tworzyć zbyt dużego skupiska ludzi i nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia. Kilku radnych zdecydowało się na dodatkowe środki ostrożności - maskę lub rękawiczki. Radni siedzieli nie tylko przy stole obrad, ale też przy innych stołach na sali, tak aby zwiększyć odległości między sobą.

Na sesję poproszono Artura Podfigurnego, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie, który mówił o obecnej sytuacji w Lesznie i powiecie.

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką podjęli radni było przekazanie 500.000 zł dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na zakup sprzętu, który pomoże placówce w działaniach przeciwko epidemii. Pieniądze pochodzą z wolnych środków za rok 2019. Jest ich w sumie ok. 10.000.000 zł. Cała kwota miała być dzielona przez radnych nieco później, ale z uwagi na obecną sytuację o pomocy dla szpitala zdecydowano już teraz. Warto też dodać, że przed sesją kwota proponowanej pomocy to było 400.000 zł. Radni spotkali się wcześniej, na komisji i zdecydowali o dołożeniu jeszcze 100.000 zł.

Druga uchwała dotyczyła zmian w statucie Leszna, tak aby sesje rady mogły się odbywać przez internet. Z takim pomysłem wyszedł radny Adam Kośmider, projekt uchwały przygotował wiceprezydent Piotr Jóźwiak. Radni uchwałę przyjęli, teraz musi się w tej sprawie wypowiedzieć wojewoda.

 

Autor: lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-03-25 15:16:41
0 Koszyk