Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 26 czerwca 2020

Prawie 10 mln zł dla Leszna

Uczestnicy wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej przez wojewodę wielkopolskiego

Na wczorajszej konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował, że do naszego województwa trafi 526 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych (FIS). 9,9 mln zł z tej kwoty ma otrzymać Leszno.

Fundusz Inwestycji Samorządowych ma zrekompensować samorządom miejskim, gminnym i powiatowym ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronawirusa. Łączna wartość funduszu ma wynieść 6 mld zł.

W sytuacji utraty znacznej części wpływów niektóre miasta rozważają rezygnację z niektórych planowanych inwestycji . Wojewoda w czasie konferencji apelował:

Nie rezygnujecie, utrzymajcie dynamikę inwestycyjną, bo rząd przygotował ogromne wsparcie w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych.

Otrzymane wsparcie samorządy będą mogły przeznaczyć na szeroko rozumiane inwestycje, np. na budowę dróg, żłobki, kanalizacje itp. Mogą one także stanowić wkład własny na przykład przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu z innych środków publicznych m.in. z Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparcie z FIS będzie można wydatkować do końca 2022 r.

Prezydent Leszna Łukasz Borowiak, uczestniczący w czwartkowej konferencji wojewody, powiedział, że 9,9 mln zł, które może otrzymać jego miasto zostanie przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów bieżących inwestycji.

Chcemy również przeznaczyć ok. 1 mln zł na kolejne inwestycje w placówkach oświatowych. Potrzeb jest bardzo dużo i ta kwota jest dla nas wielkim wsparciem

podkreślił Łukasz Borowiak.

Nabór wniosków o wsparcie z Funduszu jest planowany na sierpień, a wypłaty mają rozpocząć się we wrześniu.

 

Fot. Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-06-26 12:21:45
0 Koszyk