Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 11 lutego 2020

Pomnik Żołnierzy Radzieckich został rozebrany

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej stał na skwerze u zbiegu ulic Starozamkowej i Lipowej

W piątek, 7 lutego rozebrano Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, który przez po-nad 70 lat stał na rogu ulic Starozamkowej i Lipowej w Lesznie.

Decyzję o likwidacji pomnika wydał wojewoda wielkopolski, a do jej wykonania zobowiązał prezydenta Leszna. Obelisk rozebrali pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni. Betonowe bloki przewieziono do bazy MZZ, a tablice z napisami w języku polskim i rosyjskim „Wieczna chwała Bohaterom poległym w walce o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polski” zabierze Instytut Pamięci Narodowej. Jego przedstawicielka Ewa Liszkowska była obecna przy rozbiórce pomnika. Tablice mają trafić do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, 50 km od Kołobrzegu.

Rozbiórka odbyła się spokojnie. Pracownicy MZZ zdemontowali najpierw część ogrodzenia skweru. Potem po kolei usuwali poszczególne części obelisku, zaczynając od okręcenia tablic. Przyglądali się temu dziennikarze oraz Zenon Jóźwiak, kierownik leszczyńskiej delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Wojewoda wielkopolski wydał zarządzenie o likwidacji pomnika, powołując się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej. Pomnik został uznany za symbol komunizmu, a wszystkie „pamiątki” po dawnym systemie, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, mają być usunięte z przestrzeni publicznej.

 

Autor: lm; Fot. (6x) P. Piotrowski

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-02-11 12:35:17
0 Koszyk