Mamy Teatr Miejski!

Dodano 2016-09-14 08:55:01 W sobotni wieczór rozpoczął działalność Teatr Miejski w Lesznie. Jako pierwszą wystawiono „Moralność Pani Dulskiej”, w reżyserii znanego aktora Piotra Grabowskiego. Od września do grudnia tego roku zaplanowano aż osiem premier. Bilety na dwa pierwsze miesiące są już praktycznie wyprzedane. Rusza sprzedaż na listopad.

Od 40 lat w Polsce nie powstał żaden nowy teatr publiczny. Teraz jest taki w Lesznie i właśnie został uroczyście otwarty.

Przed budynkiem przy ul. Gabriela Narutowicza rozłożono czerwony dywan, po którym przechodzili wszyscy goście zmierzający na premierę. Na schodach witali ich prezydent miasta Łukasz Borowiak, kierownik artystyczna teatru Beata Kawka i dyrektor Błażej Baraniak. To właśnie upór i konsekwencja dyrektora Baraniaka sprawiły, że teatr powstał. Od 10 lat, od kiedy został dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki, wciąż mówił o teatrze. Chciał przywrócić Lesznu jego teatralną tradycję, kiedy to w mieście był Kino Teatr Imperial. Jego działalność przerwał rok 1939 i wybuch drugiej wojny światowej. Przez 77 lat teatru w Lesznie nie było, choć w CKiS wystawiono, a nawet produkowano sztuki teatralne, a na budynku wisiał napis Kino-Teatr.

W grudniu 2014 roku obejmowałem urząd prezydenta Leszna. Kilka tygodni później, na początku roku 2015, dostałem email od dyrektora Baraniaka o treści: „Teatr Miejski w Lesznie?”. Dalej było o tym, jak teatr jest ważny dla kulturalnego rozwoju miasta, ale też o tym jak będzie miło, gdy mieszkańcy będą na ulicach spotykać aktorów z pierwszych stron gazet. I tak się dzieje.

Aktorzy chętnie do Leszna przyjeżdżają, w każdej z planowanych na ten sezon sztuk są znane nazwiska. Kierownik artystyczna mówi o sobie, że nazywa się: Beata Kawka Leszczyńska.

Spektakl „Moralność Pani Dulskiej” publiczność nagrodziła gorącymi oklaskami, na stojąco.

Przez całe moje życie nie przeżyłam niczego takiego– mówiła wzruszona Beata Kawka. Dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Teatru Miejskiego. – Błażej Baraniak nie ma konta w banku, nie ma samochodu. Ma tylko książki, teatr i nas – dodawała. - Teatr w mieście, jeśli jest, to staje się tego miasta sercem. Mam nadzieję, że ono będzie biło długo i rytmicznie, nawet gdy nas już nie będzie.

Podziękowania były dla władz miasta z prezydentem i radnymi na czele oraz województwa wielkopolskiego. Przypomnijmy, że przez 10 najbliższych lat Teatr Miejski w Lesznie utrzymywany będzie po połowie przez samorządy Leszna i województwa wielkopolskiego. Każdy da po 1,4 mln zł rocznie.

Rodzicami chrzestnymi Teatru Miejskiego zostali Anna Seniuk i Jan Peszek. Nie było ich na otwarciu, ale widzowie mogli ich zobaczyć na ekranie. – Kochajcie teatr, kochajcie aktorów – apelowała pani Anna.

Potem ze sceny i z widowni, wszyscy razem zaśpiewali piosenkę Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”.

 Toast wzniesiono w pięknie zaaranżowanym foyer, a długie rozmowy – nie tylko o teatrze – przeniosły się do nowego przyteatralnego klubu Maskarada.

Stoimy przed ogromną szansą, aby Leszno stało się silnym miastem jeśli chodzi o kulturę. Jestem przekonany, że Teatr i obiekt, w którym się znajduje, wpisze się dobrze w historię Leszna. Trzymamy kciuki! – mówił prezydent Borowiak. I podkreślał, że dzięki teatrowi Leszno ma teraz doskonałą promocję w całym kraju.

W niedzielę w Teatrze Miejskim była m.in. aktorka Grażyna Wolszczak. Na facebooku napisała potem, że jechała do Leszna z „pewną nieśmiałością”. Obejrzała „Moralność Pani Dulskiej” i oceniła: „REWELACJA! Spektakl mądry, zabawny i przerażająco aktualny. O hipokryzji, obłudzie i wszechobecnym kołtuństwie, które przez wieki zmienia jedynie formę. Aktorów nie będę wymieniać, bo wszyscy bardzo dobrzy, albo świetni. Wielkie gratulacje!!!”

Autor: lm

Fot. L. Matuszewska