Leszno pamięta o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej (zdjęcia)
Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kąkolewskiej. Prezydent Miasta Leszna w imieniu wszystkich mieszkańców złożył kwiaty i zapalił znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Pamięci Ofiar Katynia i Matek Katyńskich, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
W swoim przemówieniu Prezydent Grzegorz Rusiecki podkreślił, że nie wystarczy pamięć o tamtych wydarzeniach. Że musimy z nich przede wszystkim wyciągnąć cenną lekcję:
Gdyby nasza obecność tutaj dzisiaj miała ograniczyć się wyłącznie do pamięci, byłaby ona niepełna. Z tej zbrodni musi coś wynikać. […] Więc pierwsza lekcja płynie dla nas taka, że prawda zawsze zwycięży. To nie jest pytanie, czy się dowiemy, ale kiedy się dowiemy […] Prawda zawsze wyjdzie na jaw. Druga lekcja. 22 000 ofiar, ale prawie 2 000 oprawców. Tych, którzy brali udział w tej zbrodni. [….] 2 000 osób, dla których godność człowieka nie miała znaczenia. Którzy ludzi potraktowali przedmiotowo. Którzy żyjąc w ideologii nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka byli skłonni mordować. To jest nauka dla nas. Za każdym razem, kiedy podważasz godność drugiego człowieka pamiętaj, że za chwilę ktoś może podważyć twoją. Niech ta lekcja i refleksja towarzyszy na mnie tylko dziś, ale każdego dnia, naszego życia.
Dziękujemy wszystkim za obecność podczas dzisiejszych uroczystości i za pielęgnowanie pamięci o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.