Leszno Air Picnic

Dodano 2016-06-10 12:33:10 Lokalne imprezy lotnicze w Polsce kojarzymy częściej z rodzinnym piknikiem na zielonej trawce, kiełbaską, balonikami i karuzelą, którą urozmaici na niebie kilka punktów skromnego programu pokazowego. Z takim zamysłem dziesięć lat temu startował Piknik Szybowcowy w Lesznie. Ale to już było... Po latach rozwoju imprezy organizatorzy dolecieli do jubileuszu. I patrząc na listę potwierdzonych gości upewniam się, że płynna zmiana nazwy „Piknik Szybowcowy” na „Leszno Air Picnic” jest w pełni uzasadniona.

Po pierwsze to już nie lokalny festyn, tylko międzynarodowe pokazy lotnicze.

Po drugie to pierwsza tego typu impreza w Polsce (a nawet w tej części Europy) z nocnym blokiem pokazów - LOTTO Pokazy Nocne.

Po trzecie to prawdopodobnie najtańsza impreza lotnicza z tak bogatym i urozmaiconym programem dynamicznym. 5 złotych za normalną wejściówkę - kto da mniej?

Po czwarte wreszcie Leszno idealnie łączy rodzinny charakter imprezy z profesjonalną organizacją – widownia ma pilotów na wyciągnięcie ręki, słońce przez większą część dnia jest za plecami (raj dla fotografów), a pokazy komentuje Radek Brzózka, znany prezenter telewizyjny i fan lotnictwa (prywatnie paralotniarz). Będzie miał co komentować, bo w tym roku menu jest bardzo bogate.

Bojowo nastawieni

Zakres wytrzymałości bębenków widowni sprawdzi Tiger Demo Team Poland, czyli myśliwiec wielozadaniowy F-16 Fighting Falcon z podpoznańskich Krzesin, w specjalnym, tygrysim malowaniu oraz z autorskim programem kapitana Roberta „Bluto” Gałązki. W kontrze do najnowocześniejszej techniki staną dwa legendarne myśliwce z okresu II Wojny Światowej. Pierwszy to amerykański P-51D Mustang, który zaskoczy Was nieprawdopodobnym dźwiękiem 1500-konnego rzędowego silnika. Drugim będzie sowiecki Jak-3, który w trakcie rozruchu potrafi plunąć jęzorami ognia z dwunastu rur wydechowych! Oba samoloty wykonają program solo oraz lot w parze – widzowie będą mogli ocenić czy historycznie wygrywa amerykańska czy sowiecka technika.

W grupie raźniej

Miłośnicy pokazów z utęsknieniem czekają na grupy akrobacyjne i w Lesznie ich nie zabraknie. Orłem w koronie będzie z pewnością Zespół Akrobacyjny Orlik z Radomia w dynamicznym programie z udziałem siedmiu samolotów. W sukurs Polakom pójdą Czesi z The Flying Bulls. To cztery akrobacyjne samoloty XA-42 latające w ekstremalnie ciasnej formacji. Prędkości? Od 100 do 300 kilometrów na godzinę. Odległości między samolotami? Od pół do półtora metra! Z Wysp Brytyjskich doleci też dwóch zwariowanych pilotów z Fire Flies na samolotach Vans, które każdy pasjonat może kupić i... skręcić samemu w przydomowym garażu. Będą też zespoły szybowcowe (z Polski i z Rumunii) oraz paralotniowe.

Lotto Pokazy Nocne

Leszno jest jedyną imprezą lotniczą w Polsce i w tej części Europy organizującą niezwykle widowiskowe pokazy nocą. Rozpoczynają się o zmierzchu i są połączeniem pilotażu, ferii świateł, dymu, fajerwerków oraz muzyki zsynchronizowanej w manewrami w powietrzu. Biorące z nich udział samoloty i szybowce są wyposażone w specjalne oświetlenie zewnętrzne, wykorzystują też instalacje pirotechniczne na skrzydłach. Dzięki temu na niebie można obejrzeć świetlny balet, snopy iskier i kolorowe petardy. To idealna okazja dla pasjonatów fotografii do zrobienia unikalnych zdjęć. Organizatorzy zapewniają, że nocą, oprócz paralotniarzy, szybowników i grup pokazowych będzie latać legendarna TS-11 Iskra. Jej i innym pilotom w trakcie niskich przelotów będą towarzyszyć potężne salwy pirotechniczne wzdłuż pasa startowego, wysokie na 15 metrów i rozlokowane na długości aż 300 metrów. To będzie pierwsza tego typu kompilacja latania i eksplozji naziemnych w Polsce.

BILETY MOŻNA KUPIĆ

  • eBilet
  • w Informacji Turystycznej w Lesznie przy ul. Słowiańskiej 24
  • kasach biletowych przy wejściu głównym na Piknik Szybowcowy (sobota i niedziela, od godz. 10).

CENY

  • bilet jednodniowy: 5 zł
  • ebilet: 6 zł
  • dzieci do lat 7: bezpłatnie
  • parking: 10 zł

DOJAZD

Główny wjazd na parkingi 1, 2, 3 oraz parking VIP – z ul. Szybowników należy skręcić w prawo w ul. Kosmonautów.

Jadąc od Głogowa zorganizowany będzie objazd. W Lasocicach należy skręcić w lewo, dojechać do Święciechowy, a następnie skręcić w prawo w ul. Leszczyńską i kontynuować podróż ul. Wolińska, a ostateczne skręcić w prawo w ul. Szybowników. Tam objazd łączy się z ruchem z centrum.

Na czas pokazów ul. Kosmonautów – od wjazdu na teren imprezy (parkingi) do ogródków działkowych (kierunek Święciechowa) – będzie wyłączona z ruchu pojazdów i pieszych. Będą tam kursowały busy miejskie.