Lato w Galerii MBWA Leszno

Dodano 2018-06-12 14:45:16

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2018-06-28 18:00
Data zakończenia: 2018-08-31 18:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza do spędzenia z nami LATA 2018. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5, godziny otwarcia w lipcu i sierpniu: poniedziałek – nieczynne od wtorku do piątku – 11.00-18.00 sobota – 10.00-14.00 niedziela – 14.00-18.00

WYSTAWY

Kolekcja Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
wystawa czynna do 8 lipca 2018
Wystawa w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie to pokaz dwudziestu czterech prac ze zbiorów CSW w Toruniu. Zaproponowany wybór stanowi przegląd zainteresowań kolekcjonerskich Centrum. Obok malarstwa i fotografii pokazane zostały instalacje, wideo, grafiki oraz obiekty. Zaprezentowano dzieła artystów uznanych i szeroko rozpoznawalnych, jak Natalia LL, Heinz Cibulka, Krzysztof Wodiczko, Jan Berdyszak czy Lech Majewski, a także prace twórców młodszego pokolenia, m.in. Macieja Bohdanowicza i Maxa Skorwidera. Kontekst toruński wprowadzają obiekty Katarzyny Tretyn-Zečević, Jerzego Brzuskiewicza i Filipa Pręgowskiego. Wystawa w Lesznie jest kolejnym tego typu pokazem kolekcji poza murami toruńskiego CSW. Wszak kolekcja, aby mogła być bytem „żywym”, musi być prezentowana.


Człowiek - wystawa prac z Galerii Sztuki w Havlíčkowym Brodzie
wernisaż: 12 lipca 2018 /czwartek/, godz. 18.00
wystawa czynna do 26 sierpnia 2018
Wystawa pod tytułem Człowiek jest wynikiem zainicjowanej w minionym roku współpracy Galerii MBWA w Lesznie z Galerią Sztuki w Havlíčkowym Brodzie. Jej celem jest przybliżenie mieszkańcom obu miast twórczości sąsiadów w dziedzinie sztuk plastycznych.
Tematem wystawy jest postać ludzka – uniwersalny, znany i przekraczający granice motyw.
Autorzy prac wybranych ze zbiorów galerii w Havlíčkowym Brodzie, przedstawiają ten temat za pomocą różnych technik i kierunków w sztuce, takich jak: malarstwo, rysunek, grafika i ilustracja. Prezentowane prace ukazują człowieka, jego marzenia, sny, wizje i obawy. Rezonują w nich ponadczasowe ludzkie historie, niezależnie od języka i formy. Reprezentatywny wybór 38 prac z okresu od 2. połowy XX wieku po współczesność, jest wycinkiem ze zbiorów galerii. Akcent położony został na prace powstałe na papierze, na których hawliczkobrodska galeria skupia się już przez wiele lat. U jednego z autorów - Jaroslava Šerýcha, człowiek i jego związek z tradycyjnymi wartościami duchowymi stał się tematem życiowym. W dziedzinie grafiki wyróżnia się twórczość Ludmily Jandovej, która rozwija znany temat „Krysaře“( Szczurołapa z Hameln) i jego wpływ na ludzi, który być może jest dzisiaj większy, niż w czasie powstania pierwowzoru. Kolorowa akwaforta Emilii Tomanovej pokazuje nam osobowość Mikołaja Kopernika i jego idee, linoryt Heleny Horálkovej rozwija temat przysłów słowiańskich, a akwaforta Karla Nepraša, ukazując czeską kuchnię narodową, przypomina, że nie tylko sztuką człowiek żyje. Nie tylko najmłodszych odbiorców mile zaskoczy kolorowa litografia jednej z najbardziej znanych w świecie ilustratorek książek dla dzieci Květy Pacovskiej. Tradycyjny czeski „Kašpárek“ Radka Pilařa przypomni fenomen czeskiego teatru lalkowego, zaś ilustracje Adolfa Hoffmeistera i Miroslava Klomínka przybliżą nam złoty okres kolażu czeskiego w latach 60. XX wieku. Ekspozycja zostanie wzbogacona o dwie ilustracje Antonína Strnadela – „Leszno“ i portret J. A. Komenskiego, które powstały do książki Františka Pražáka „Raj serca“. Są one bowiem przypomnieniem faktu, że Leszno stało się dla Jana Amosa Komenskiego, po przymusowym wyjeździe z Czech, drugą ojczyzną. Chociaż wystawa pokazuje tylko niewielki wycinek czeskiej sztuki z drugiej połowy dwudziestego wieku, udowadnia, że sztuka nie zna granic. Jest również pierwszym, a na pewno nie ostatnim aktem współpracy obu galerii.
Mgr Daniela Růžičková, Kurator zbiorów Galerii Sztuki w Havlíčkowym Brodzie

FILM

Szukając Vivian Maier
28 czerwca 2018 /czwartek/, godz. 18.00
wprowadzenie: Aleksandra Pruska – historyk sztuki
Reżyser: John Maloof, Charlie Siskel, kraj produkcji: USA, rok produkcji: 2013
czas trwania: 84 min.
„Szukając Vivian Maier” to film pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto i Berlina po Miami i Rio de Janeiro – przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.
Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie.
Kilka lat temu, zaraz po śmierci Maier, przypadkowo odkryto kontener, w którym przechowywała swoje prace. Znaleziono w nim ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, których nikt wcześniej nie widział, a które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.
Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji?
Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu?
Jaką skrywała tajemnicę?

Short Waves Festival 2018 - pokaz filmów nagrodzonych
23 sierpnia /czwartek/, godz. 18.00
W ramach Short Waves Festival 2018 zorganizowano 5 prestiżowych konkursów filmów krótkometrażowych, do których z ponad 2 450 zgłoszeń, zakwalifikowało się 87 produkcji, prezentujących wszechstronną panoramę współczesnego świata.
Short Waves Festival z dumą prezentuje zestaw międzynarodowych filmów, nagrodzonych podczas festiwalu w marcu. W programie 5 zróżnicowanych gatunkowo filmów - fabularny, eksperymentalny, dokumentalny, animowany oraz taneczny. Filmy zdobyły uznanie prestiżowego jury składającego się z przedstawicieli europejskiej branży audiowizualnej i kulturalnej, a także sympatię widzów, zgromadzonych w poznańskich kinach podczas festiwalu.
W programie:
Fusy, reż. Kordian Kądziela / Polska 2017 / fabularny / 27 min. (Nagroda Publiczności w Konkursie Polskim)
Shadow Animals, reż. Jerry Carlsson / Szwecja 2017 / taneczny / 22 min. (I Nagroda w konkursie Dances with Camera)
Retouch, reż. Kaveh Mazaheri / Iran 2017 / fabularny / 19 min. (II Nagroda w Konkursie Międzynarodowym)
The Fall of Lenin, reż. Svitlana Shymko / Ukraina 2017 / dokumentalny/eksperymentalny / 12 min. (II Nagroda w konkursie Urban View)
The Burden, reż. Niki Lindroth von Bahr / Szwecja 2017 / animacja / 13 min. (I Nagroda w konkursie Best of Ten)
czas trwania: 93 min.

EDUKACJA

Zajęcia z rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży
codziennie w dniach 2-6 lipca, w godz. 11.00-14.00
Otwarte zajęcia z rysunku i malarstwa, prowadzone przez profesjonalną artystkę Paulinę Kowalczyk. Zapraszamy do wspólnego tworzenia, poznawania ciekawych ludzi, aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu.
Zajęcia skierowane są do indywidualnych uczestników.

Rodzinne warsztaty plastyczne
Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. Podczas artystycznych działań uczestnicy poznają nowe techniki plastyczne oraz kierunki w sztuce. Zachęcamy do wspólnej artystycznej zabawy zarówno dzieci jak i dorosłych. Prace, które powstaną podczas warsztatów uczestnicy mogą zabrać do domu.

Terminy:
7 lipca /sobota/, godz. 11.00
„Teraz dzieci i ryby mają głos”

18 sierpnia /sobota/, godz. 11.00
„Coś z niczego”

obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona
sekretariat@mbwa.leszno.pl, tel. 65 5205427, 512 227 209