Kryminalne imieniny z Joanną Jodełką

Dodano 2021-05-18 18:16:57

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2021-05-24 17:00
Data zakończenia: 2021-05-24 19:00
Organizator: MBP Leszno

W związku z rozpoczęciem realizacji projektu pn. Sprawa dla Czytelnika, Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie inauguracyjne, w cyklu "Książka - na każdy temat", pt. Kryminalne imieniny, z pisarką i autorką prozy gatunkowej - Joanną Jodełką. Zapraszamy w poniedziałek, 24 maja 2021 r., o godz. 17:00 do Biblioteki Ratuszowej. Tych, którzy wolą pozostać w domu zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu w formule online, na naszym profilu Facebook, na którym spotkanie będzie transmitowane na żywo.

Spotkanie jest częścią zadania pn. Sprawa dla Czytelnika, dofinansowanego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Liczba miejsc ograniczona.





Joanna Jodełka - (ur. 1973) pisarka, autorka prozy gatunkowej, zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru (2010). Mieszka w Poznaniu.

Jodełka uznawana jest przede wszystkim za twórczynię kryminałów, co nie jest do końca ścisłym określeniem, ponieważ poznańska autorka z upodobaniem miesza schematy pochodzące z różnych konwencji gatunkowych (kryminał, thriller, powieść sensacyjna, obyczajowa czy psychologiczna), nie dążąc do wypracowania jednolitej stylistyki własnej prozy. Inaczej rzecz ujmując, każda książka Jodełki jest nieco inna od pozostałych, a proza tej autorki zasadza się na konsekwencji w niekonsekwencji.

Jodełka weszła w świat prozy w imponującym stylu, zgarniając w 2010 roku Nagrodę Wielkiego Kalibru za debiutancką powieść zatytułowaną Polichromia. Warto nadmienić, że poznańska autorka była pierwszą kobietą, w której ręce trafiła ta prestiżowa nagroda. Ze wszystkich wydanych przez Jodełkę książek Polichromii najbliżej jest do konwencji klasycznego kryminału. Jest to kryminał miejski, z Poznaniem jako jednym z bohaterów, w którym jednak równie ważne, jak śledztwo w sprawie zabójstw, są życiowe perypetie komisarza Bartola oraz Magdy, konsultantki od symboliki średniowiecznej.

Kolejne dwie książki Jodełki, powieści Grzechotka i Kamyk, są już typowymi miksami gatunkowymi. W pierwszej z nich autorka zespoliła schematy skandynawskiego kryminału i powieści psychologicznej. Intryga kryminalna zbudowana jest wokół sprawy handlu niemowlętami. W Grzechotce właściwie nie ma głównego bohatera. Autorka konstruuje narrację niczym mozaikę, prowadząc symultanicznie opowieści o kilkunastu – mniej lub bardziej wyeksponowanych – postaciach. Oprócz prowadzącego śledztwo policjanta i pomagającej mu psycholożki są to między innymi: notariusz zdominowany przez matkę i żonę, upadły ginekolog - alkoholik, bandyta, który kiedyś katowany przez matkę, teraz mści się na kobietach. Kamyk stanowi połączenie przede wszystkim kryminału z powieścią sensacyjną i obyczajową. Rzecz dzieje się w Poznaniu, gdzie zostaje zastrzelony właściciel dobrze prosperującej firmy. Wszystko wskazuje na to, że morderstwo zleciła jego żona, ale prawda jest zupełnie inna, a nim zostanie odkryta, zginie jeszcze niejeden człowiek. Intryga ma jednak w tej powieści drugorzędne znaczenie, najważniejsza jest para głównych bohaterów. Spotkanie dwójki bardzo różnych osób, Daniela, egoistycznego yuppie, z Kamilą, zwaną Kamykiem, dwunastoletnią niewidomą dziewczyną, staje się pretekstem do snucia opowieści o zderzeniu Inności.

Kryminalistka otwiera trylogię powieściową, której główną bohaterką jest Joanna, zaburzona psychicznie autorka kryminałów. Kryminalistce najbliżej jest do formuły thrillera psychologicznego, a akcja rozwija się wokół sprawy zabójstwa męża Joanny, autora bestsellerowych poradników soft psychologicznych. Na pierwszy rzut oka książka wydaje się być opowieścią o zagubionej w życiu, słabej kobiecie i bliskich jej osobach, które udając troskę, chcą ją wykorzystać. Ale w powieści Jodełki wszyscy grają, zakładają maski. Autorka przedstawia grę pozorów i zmyłek, sprawiającą, że każde zdarzenie znaczy zupełnie coś innego, niż się początkowo wydaje. Bada zamazaną granicę miedzy prawdą a kłamstwem w relacjach między ludźmi. Pyta o to, czy da się określić miejsce, w którym psychiczne dysfunkcje przeradzają się w szaleństwo.

W 2018 roku ukazała się powieść 2 miliony za Grunwald, czyli opartą na faktach powieść o ukrywaniu przed hitlerowcami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki przez cały okres II wojny światowej. Rok później na rynku pojawił się Rektorski czek będący niezwykłym indeksem sprzed stu lat - wspomnienia służącego jego Magnificencji Rektora, wycinki z kronik kryminalnych – to wszystko trafia w ręce Karoliny Rosady nieśmiałej pracownicy archiwum uniwersyteckiego w Poznaniu. Niespodziewanie te stare dokumenty wciągają ją w sam środek fałszerskiej afery, gdzie stawką staje się nie tylko kamienica przy ulicy Mickiewicza, ale i jej własne życie.

Kolejne dzieło Jodełki to Córka nieboszczyka. Pierwsza część kryminalnego cyklu, którego bohaterkami są przyrodnie siostry: konserwatorka dzieł sztuki Tycjana i charakteryzatorka teatralna Angelina. Poznają się na pogrzebie ojca, bibliotekarza z Pracowni Zbiorów Masońskich. Ekscentryczna ciotka jako jedyna wątpi, że ich ojciec zmarł śmiercią naturalną. Podejrzani są wszyscy: stary antykwariusz, kolekcjoner masoników, brat naukowiec, właścicielka sklepu ezoterycznego, kuzynki bliźniaczki, młoda instagramerka, a nawet ogrodnik.

Autorka stworzyła także przewodnik po pałacach, kościołach i ciekawostkach Wielkopolski Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. W przewodniku opisała 30 miejsc. Przeczytamy m.in. „O masonach, amorach, ananasach i grotesce” w pałacu w Dobrzycy, „O Murzynowie, Pracajłowiczu i głowie na tacy” w Murzynowie Kościelnym czy „O cmentarzysku, chałupach, szewcach, kowalach i anielskich ulach” w skansenie w Osieku. Książka jest ilustrowana licznymi zdjęciami, w większości autorstwa Magdaleny Adamczewskiej.

Jodełka jest również autorką powieści fantasy dla młodzieży zatytułowanej Ars Dragonia, otwierającą serię. Ars Dragonia zbudowana została na sprawdzonych schematach tego rodzaju prozy: jest w niej walka siła dobra z siłami zła, jest nastoletni bohater, Sebastian, bardzo niepewny siebie, zagubiony w świecie i nieszczęśliwy, który jednak posiada moce, o którym na początku nie ma pojęcia, jest w końcu świat równoległy, który zaludniają ożywione maszkarony z fasad poznańskich kamienic.

(źródło: https://instytutksiazki.pl/literatura,8,indeks-autorow,26,joanna-jodelka,78.html?filter=J)