Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 12 lutego 2020

Ilu seniorów korzysta ze Złotej Rączki?

Zdjęcie, Ilu seniorów korzysta ze Złotej Rączki?

Od września 2019 roku w Lesznie działa tzw. Złota Rączka. Z jej usług mogą korzystać osoby powyżej 65. roku życia. Fachowiec przychodzi do ich domów i naprawia usterki. Sprawdziliśmy, jakim zainteresowaniem cieszy się ten program.

Usługi Złotej Rączki świadczy Jacek Hebisz. Ma podpisaną umowę-zlecenie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który odpowiada za program. Pieniądze na opłacenie Złotej Rączki pochodzą z budżetu miasta. Seniorzy za wykonywane naprawy nie płacą.

Aby skorzystać ze Złotej Rączki trzeba się najpierw zarejestrować do programu. W tym celu należy się zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do Zespołu ds. programów i organizacji pozarządowych, który znajduje się przy ul. Narutowicza 73/1 i wypełnić formularz, podając m.in. imię, nazwisko, adres, status prawny mieszkania.

Do początku lutego do programu Złota Rączka zgłosiło się 14 seniorów. Napraw było 12 u 10 osób, bo dwóch seniorów korzystało z usług dwa razy.

- Wielu mieszkańców jest zainteresowanych programem, ale nie może w nim uczestniczyć, bo przekracza próg dochodowy - mówi Donata Majchrzak- Popławska, dyrektor MOPR w Lesznie.

Przypomnijmy, że aby korzystać ze Złotej Rączki trzeba mieć ukończone 65 lat, mieszkać samotnie, albo w dwuosobowym gospodarstwie domowym złożonym z seniora i jego współmałżonka lub partnera, który również musi mieć ukończone 65 lat. Wykluczone z programu są osoby, które mają dorosłe dzieci. Obowiązuje też kryterium dochodowe. Darmowy fachowiec pomoże seniorowi, który mieszkając samotnie ma dochód nie wyższy niż 1600 zł netto, a w dwójkę - nie więcej niż 1250 zł netto na osobę. Z informacji MOPR wynika, że większość osób, które zapisały się do programu, to seniorzy samotni, przeważają osoby w wielu 70-79 lat, jedna ma lat 90. Jak się okazuje, w dwóch przypadkach, gdzie decyzją dyrektor MOPR napraw dokonano, wymagany dochód został nieznacznie przekroczony. Mieszkający samotnie senior miał emeryturę 1600,53 zł, a para seniorów dochody w wysokości 2520,03 zł.

- Zastanawiamy się nad tym, czy nie podnieść progu dochodowego, tak aby programem mogło być objętych więcej osób - dodaje dyrektor MOPR.

Na razie, do końca marca Złota Rączka będzie działać na obecnych zasadach. Cały czas można się też zapisywać do programu.

Jakich napraw dokonywał do tej pory u seniorów Jacek Hebisz? Były to:wymiana uszczelek w kranach, wymiana syfonu, czyszczenie filtra w pralce, zawieszenie obrazków na ścianie, regulacja, wymiana zawiasów w oknach, montaż gniazdka, regulacja, wymiana spłuczki, podłączenie pralki.

Fachowiec zatrudniony przez MOPR ma wszystkie potrzebne do napraw narzędzia. Jego usługa jest darmowa, ale jeśli konieczny jest zakup droższej części, to wtedy koszty tego ponosi senior.

 W uchwale przyjętej przez radnych szczegółowo wypisano, jakie usterki Złota Rączka może seniorom naprawić. Są to: 

 1. regulacja drzwi i okien,
 2. wymiana uszczelki w kranie,
 3. montaż, regulacja i wymiana spłuczki, deski WC,
 4. odpowietrzenie kaloryfera,
 5. udrożnienie odpływów, wymiana, uszczelnienie syfonu,
 6. montaż, wymiana zamka, klamki w drzwiach,
 7. wymiana żarówki,
 8. montaż gniazdka, kontaktu, lampy,
 9. montaż karniszy, obrazów, luster, uchwytów, półek itp.,
 10. podłączenie pralki/zmywarki,
 11. naprawa lub wymiana zawiasów drzwi, drzwiczek, szaf,
 12. wymiana uszczelek w przeciekających kranach,
 13. wymiana pokręteł baterii, słuchawek,
 14. inne drobne czynności naprawcze i montażowe, które zostaną zaakceptowane przez fachowca świadczącego usługę dla miasta.        

 

Autor:  Lm; Fot. www.pixabay.com

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2020-02-19 10:04:17
0 Koszyk