Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 10 października 2018

Dyrektor SP 2 matką chrzestną okrętu

Zdjęcie, Dyrektor SP 2 matką chrzestną okrętu

W stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku, 8 października 2018 r. zwodowano pierwszy z sześciu holowników dla Marynarki Wojennej. Jednostki mają wejść do służby do końca 2020 r.

Prototypowej jednostce nadano imię Bolko. Matką chrzestną holownika została Honorata Hyżyk ,dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie. Szkoła od wielu lat współpracuje z marynarzami z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, do której trafi Bolko. Pani dyrektor wypowiedziała słowa „Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza, nadaję ci imię Bolko”. Następnie rozbiła butelkę szampana o okręt.

Zadaniem holowników jest zabezpieczanie bojowe oraz wsparcie logistyczne na morzu i w portach, wsparcie akcji ratowniczych, transport osób i zaopatrzenia, wykonywanie działań związanych z ewakuacją techniczną ,neutralizacja zanieczyszczeń i podejmowanie z wody torped. Klasa lodowa holowników pozwala na ich eksploatację w trudnych warunkach lodowych w asyście lodołamaczy.

Bolko – to holownik o numerze budowy 860/1 przejdzie teraz kolejną fazę wyposażenia, później serię prób na uwięzi, a na końcu – próby zdawczo-odbiorcze. Następnie zostanie przekazany Marynarce Wojennej – wejdzie do służby w 12. Dywizjonie Trałowców. Nasza 8. Flotylla posiada 4 holowniki, które liczą sobie po 25 lat. Nowe jednostki pomocnicze będą wyróżniały się wysoką manewrowością i kompaktową budową. Klasa lodowa pozwoli również na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Na ich otwartym pokładzie możliwy będzie transport ładunków o łącznej masie do 4 t.

 

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2018-10-10 13:30:17
0 Koszyk