Dni Leszna 2022

Dodano 2022-04-11 07:43:26

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Stadion im. A. Smoczyka, Park im. Leszczyńskich Satyryków,
Data rozpoczęcia: 2022-05-27 18:00
Data zakończenia: 2022-05-29 21:30

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie będziemy mieli możliwość świętować Dni Leszna. Czekają nas trzy dni wypełnione atrakcjami! Tradycyjnie Dni Leszna rozpoczną się koncertami na Stadionie im. Alfreda Smoczyka.

27 maja zagrają: wokalistka młodego pokolenia - Viki Gabor oraz zespół Golec uOrkiestra. Miał on wystąpić podczas Dni Leszna dwa lata temu. Wówczas organizatorom szyki pokrzyżowała pandemia. Koncerty gwiazd poprzedzi występ doskonale znanego nie tylko w Lesznie - Taste The Music.

Sobota, 28 maja upłynie pod znakiem występów lokalnych wokalistów i zespołów. Ten dzień zaplanowano w Parku im. Leszczyńskich Satyryków przy Teatrze Miejskim, gdzie odbędzie się festyn rodzinny.

Niedziela, 29 maja to leszczyński Kabareton. Rozśmieszać będą: Kabaret Dziura, Andrzej Grabowski oraz Kabaret K2. Ich występy poprzedzą koncerty Orkiestry Dętej Miasta Leszna oraz Ladies’ Trio ze Lwowa. Wszystko odbędzie się również, jak dzień wcześniej w Parku im. Leszczyńskich Satyryków.

Co warte podkreślenia, tegoroczne Dni Leszna odbywają się w roku, kiedy to miasto Leszno obchodzi 475. rocznicę uzyskania praw miejskich.

Na wydarzenia zapraszają Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, Radni Rady Miejskiej Leszna, Miejski Ośrodek Kultury i Teatr Miejski.

PIĄTEK, 27 MAJA, STADION IM. ALFREDA SMOCZYKA W LESZNIE

Taste The Music – godz. 18:00

Taste The Music to leszczyńska wytwórnia płytowa założona przez Tomka Gnacińskiego (Tommy Gustav) oraz Wojtka Kucharskiego (Dj Loui) działająca od ponad 10 lat. Głównym celem i założeniem jest promowanie muzyki klubowej na terenie naszego kraju. Panowie są również odpowiedzialni za produkcję eventów pod nazwą „Taste The Music - We Are One”. Podczas pandemii mogliśmy obserwować ich działania na oficjalnym kanale Youtube: Taste The Music. To właśnie tam można śledzić ich program o nazwie "Kawa'ranna" czy chociażby relacje ze wcześniej wspomnianych eventów.

Viki Gabor – godz. 19:30

Urodzona w Niemczech przez kilka lat mieszkała w Anglii. Teraz mieszka w Polsce, w Krakowie. Pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny, pierwszy raz na scenie wystąpiła w „The Voice Kids”
i dotarła do finału, a jej pierwszy singiel „Time” ma na kanale YouTube już ponad 5 milionów wyświetleń. W 2019 roku wystąpiła w Sopocie na „Top of the Top Sopot Festiwal Young Choice Awards”, w październiku tego samego roku wygrała „Szansę na Sukces Eurowizja Junior”, następnie występowała w 6 miastach w Wielkiej Brytanii podczas trasy koncertowej „Bars and Melody”.

W listopadzie 2019 roku reprezentowała Polskę w Eurowizji Junior wygrywając ją. Jako jedyna wokalistka w historii tego konkursu dokonała niemożliwego i dzięki niej Polska zwyciężyła drugi raz z rzędu. Jej piosenka „Superhero” do dziś ma ponad 24 miliony wyświetleń w serwisie YouTube i nadal jest często grana w polskich stacjach radiowych.

Na początku 2020 roku Viki nagrała spektakularny duet z Kayah pod tytułem „Ramię w ramię” który okazał się mega hitem. W serwisie YouTube obejrzało go już ponad 52 miliony.
We wrześniu 2020 roku wydała swój debiutancki album pod tytułem „Getaway (into my imaginations)”, który pokrył się złotem. W listopadzie 2020 roku Viki Gabor była ambasadorką Eurowizji Junior podczas której wykonała utwór „Move the World”, której autorem był Gromee.

Niespełna 15 - letnia Viki jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych polskich gwiazd młodego pokolenia. Ma na swoim koncie już pięć nominacji do Fryderyków i wiele wygranych plebiscytów. W czerwcu 2021 została ambasadorką akcji „Bezpieczne wakacje” pod patronatem pary Prezydenckiej. Wystąpiła na deskach Opery Leśnej podczas Polsat Super Hit Festiwal w koncercie „Najlepsi z najlepszych” oraz podczas koncertu z okazji 20-lecia TVN24. Latem 2021 można ją było zobaczyć i usłyszeć podczas „Letniej Trasy Dwójki”. Rok 2021 zakończyła występem podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w Telewizji Polsat.

Początek roku 2022 Viki rozpoczęła udziałem w kultowym programie „Twoja twarz brzmi znajomo” w Polsacie. Jesienią planuje wydanie drugiej płyty. Aktualnie promuje swój najnowszy singiel „Napad na Serce”.

Golec uOrkiestra – 21:00

Solidna porcja soczystego góralskiego folku, szczypta popu, odrobina rock & rolla i okruch jazzu. Z tych muzycznych komponentów Golec uOrkiestra stworzyła niezwykle oryginalny przepis na muzyczny sukces. Twórcy tego artystycznego projektu to urodzeni pod dobrą nutą bracia bliźniacy Łukasz i Paweł Golcowie. Górale z Milówki w Beskidzie Żywieckim, absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach zadebiutowali w 1999 roku płytą Golec uOrkiestra 1. Umieszczone na niej utwory, takie jak „Lornetka”, czy  „Crazy is my life”, do dziś nuci cała Polska. Na kolejnym krążku grupy Golec uOrkiestra 2, wydanym w 2000 roku, znalazł się przebój „Ściernisco”, jedna z ulubionych piosenek byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha, żartobliwe „Słodycze” oraz dedykowany Adamowi Małyszowi utwór „Zwycięstwo”. Dwa lata później na rynku muzycznym ukazał się album Golec uOrkiestra 3, z którego pochodzą pełne góralskiej dynamiki „Pędzą konie” oraz ironiczne „Kto się ceni”. Choć zespół  jest wierny swoim muzycznym korzeniom, nie obawia się artystycznych eksperymentów, czego przykładem jest współpraca z Gromeem i Bedoesem. Efektem tej kooperacji jest wydany w 2019 roku utwór „Górą Ty”, który natychmiast podbił muzyczne listy przebojów i stał się niekwestionowanym hitem. Dowodem odwagi i otwartości na nowe formy muzyczne jest także projekt Symphoethnic, w którym zespół Golec uOrkiestra połączył siły z wybitnymi wokalistami (Piotr Cugowski, Kuba Badach, Andrzej Lampert, Krzysztof Trebunia - Tutka), z orkiestrą symfoniczną Silesian Art Collective, Orkiestrą Ludową oraz najwybitniejszymi wirtuozami gry na instrumentach etnicznych. Koncert składa się ze znanych przebojów Golec uOrkiestry w nowych aranżacjach oraz kilku premierowych utworów. Połączenie brzmień symfonicznych z muzyką etniczną okazało się znakomitym pomysłem, bo projekt został fantastycznie przyjęty i wysoko oceniony przez publiczność.

Zespół nagrał dotąd  11 albumów i płyt koncertowych, które sprzedały się  w milionach egzemplarzy. Popularność i sympatia publiczności zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Golec uOrkiestra otrzymała m.in. dwa „Fryderyki”, „Superjedynkę” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,  dwie statuetki „Wiktora”, „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż płyt oraz nagrodę TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci - Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w kraju i za granicą.

Bracia Paweł i Łukasz Golcowie z ogromną pasją i zaangażowaniem poświęcają się nie tylko koncertowaniu i tworzeniu nowych utworów, ale także działalności społecznej. W 2003 roku założyli Fundację zajmującą się min. kultywowaniem muzyki łuku Karpat poprzez tworzenie na Żywiecczyźnie dziecięcych ognisk twórczości artystycznej.

Zespół gościł w Lesznie przy okazji koncertu polskich kolęd i pastorałek w 2019 roku. W maju 2020, kiedy zwykle był to termin zarezerwowany na odbywające się co roku Dni Leszna, koncert zespołu Golec uOrkiestra został odwołany ze względu na trwającą pandemię.

BILETY

Bilety na piątkowe koncerty w cenie 15 zł (do 26.05) lub 20 zł (w dniu 27.05) do nabycia w kasie MOK przy ul. Bolesława Chrobrego 4, na www.bilety-mok-leszno.pl i na www.kupbilecik.pl

SOBOTA, 28 MAJA, PARK IM. LESZCZYŃSKICH SATYRYKÓW – GODZ. 15:00

Sobota podczas Dni Leszna upłynie pod znakiem występów leszczyńskich grup i zespołów. To już swego rodzaju tradycja, że podczas święta miasta dajemy możliwość zaprezentowania się wokalistom, tancerzom oraz innego rodzaju artystom. Ten dzień będzie miał formę festynu rodzinnego, który zorganizowany zostanie w Parku im. Leszczyńskich Satyryków przy Teatrze Miejskim. Nie zabraknie także czegoś dla podniebienia.

NIEDZIELA, 29 MAJA, PARK IM. LESZCZYŃSKICH SATYRYKÓW

Orkiestra Dęta Miasta Leszna- godz. 16:00

Orkiestra Dęta Miasta Leszna powstała w styczniu 1994 roku z inicjatywy władz Miasta Leszna. Zainaugurowała swoją działalność uświetniając obchody Święta Konstytucji 3 maja. Do dnia dzisiejszego dyrygentem orkiestry jest Zbigniew Śliwa. Głównym celem jej działalności jest uświetnianie uroczystości i świąt państwowych, jak również propagowanie kultury muzycznej w Lesznie i regionie. W swoim repertuarze posiada marsze pochodowo - paradne, muzykę kościelną, filmową, musicalową, jazzową i rozrywkową. W 2019 roku podczas Dni Leszna Orkiestra Dęta Miasta Leszna obchodziła 25- lecie działalności. Z tej okazji odbył się specjalny koncert w Miejskim Ośrodku Kultury. Również i tym razem muzycy leszczyńskiej orkiestry przygotują coś wyjątkowego dla mieszkańców Leszna.

Ladies’ Trio – godz. 17:30

„Ladies` Trio” to lwowski zespół wokalny złożony z trzech wokalistek : Marianny Bratasz, Ivanki Saviuk oraz Kristiny Dutczak. Śpiewają w stylu jazzu, neo-folku, popu, swingu, retro jazzu. Swoją karierę rozpoczęły w 2015 roku, kiedy to założyciel zespołu Ljubow Fitio nadał mu nazwę „Extreme House”. Zespół wraz z dalszym rozwojem zmienił nazwę na obecną. Do momentu, kiedy sytuacja na Ukrainie była stabilna, dziewczyny z „Ladies’ Trio” intensywnie koncertowały zarówno w kraju, jak i za granicą oraz pracowały nad nowym repertuarem. Od wybuchu wojny, kiedy szukały schronienia w Lesznie, musiały zrezygnować z wielu projektów. Starając się pomóc swoim ukraińskim rodakom, którzy również przybyli do Leszna, postanowiły wraz z Fundacją Leszno dla Ukrainy zagrać koncert charytatywny. Dzięki zaangażowaniu Taste the Music, Lions Club Leszno 2000 oraz Miejskiego Ośrodka Kultury 3 kwietnia br. doszło do realizacji projektu, który miał na celu zebranie środków na wsparcie obywateli Ukrainy. Podczas koncertu usłyszeć można było nie tylko wzruszające utwory ukraińskie, ale również nasze rodzime polskie klasyki.

Kabaret Dziura – godz.18:30

Kabaret powstał w 1987 roku z inicjatywy Zofii Dragan. Zespół od zawsze opiera się na własnych tekstach. Co roku kabaret występuje z około 40 koncertami, głównie na terenie Wielkopolski. W swych tekstach porusza głównie tematykę społeczną i obyczajową, często związaną ze wsią. W repertuarze mają  też wiele tekstów poświęconych wsi Bukówiec i innym miejscowościom regionu. Prezentowane są na dożynkach, balach, jubileuszach, weselach i świętach organizacji społecznych. Kabaret brał udział w licznych przeglądach, również ogólnopolskich, m.in. w Chełmie, Sycowie, Osjakowie, Ostrołęce, Kłobucku i Ostrowie Wielkopolskim. Na ogół wracał z bardziej lub mniej ważną nagrodą, np. na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów Wiejskich w Kłobucku w 2003 r zajął II miejsce, na podobnym przeglądzie w roku 2005 w Kwidzynie - III miejsce, na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Kabaretowej W Ostrowie Wlkp. w 2010 r. II miejsce.  Kilkukrotnie wystąpił na Sejmiku Teatrów Wiejskich, dwukrotnie został zaproszony  na ogólnopolski finał tego Sejmiku do Tarnogrodu. Od 2006 Kabaret organizuje „Kabaretowe Ostatki” na które zjeżdżają co roku rzesze sympatyków humoru i śmiechu.

Andrzej Grabowski – godz. 19:30

Urodził się w 1952 roku w Chrzanowie. W 1974 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną
w Krakowie i rozpoczął karierę aktorską. W tym samym roku debiutował na scenie krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego w przedstawieniu „Karykatury”. Od tego czasu grał już w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatrze Starym i Teatrze Scena STU w Krakowie oraz w blisko 40 przedstawieniach Teatru Telewizji. Już na studiach zadebiutował w filmie „Odejścia, powroty”, jednak prawdziwą sławę przyniosła mu rola Ferdynanda w serialu „Świat według Kiepskich”, z którym do dzisiaj jest kojarzony. Talent komediowy znanego aktora sprawił, iż zaczął on występować na estradzie jako „Andrzej Grabowski – Żywot człowieka zabawnego”. W prześmiesznym programie kabaretowym prezentuje teksty znane i lubiane, ale także nowe - w dowcipny sposób komentujące bieżące wydarzenia. Wciela się przy tym w różne postacie, z czego najpopularniejszy jest góral – specyficznie postrzegający rzeczywistość. Swoje monologi Andrzej Grabowski często prezentuje
w telewizji. Brał udział w wielu programach, jak na przykład "Z Grabowskim po raju". Wiele razy pojawiał się też na kabaretonach w Opolu, Mrągowie, Koszalinie i innych.

Kabaret K2 – godz. 20:30

Kabaret K2 powstał w 2012 roku w Zielonej Górze. Obecnie tworzą go Bartosz Klauziński, Tomasz Łupak i Dominika Najdek, czyli Domi, Łupi i Barciś. Zespół stara się by ich skecze nie były tylko śmieszne, ale także „o czymś”, bo najlepszy widz to nie tylko widz rozbawiony, ale również zaintrygowany. Nie boją się improwizacji, która zbliża ich do widza i zaskakuje nie tylko jego. Ich charakterystyczną cechą jest „wyjście poza scenę”.  Jak mówią, jeszcze nikt nie żałował, bo wiedzą, w jaki sposób zaopiekować się publicznością.