Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 12 kwietnia 2019

Byli winni, bo byli Polakami (zdjęcia)

Zdjęcie, Byli winni, bo byli Polakami (zdjęcia)

Dziś, 12 kwietnia, odbyły się uroczystości 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Główna ceremonia miała miejsce pod pomnikami Pamięci Ofiar Katynia i Matek Katyńskich, przy ul. Ofiar Katynia.

Wcześniej, o godz. 9.15, władze miasta złożyły wiązanki kwiatów pod Tablicą Pamięci oficerów 17 Pułku Ułanów Wlkp., zamordowanych w Katyniu i Starobielsku, znajdującą się na ścianie kaplicy na cmentarzu parafialnym.

O godz. 10.00 grupa mieszkańców zebrała się pod pomnikami przy ul. Ofiar Katynia, aby  oddać cześć  i honor wszystkim tym, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Starobielsku, Ostaszkowie. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Wiceprezydent Adam Mytych. Pytał:

Na czym polegała  wina  ofiar Katynia? Byli Polakami, żyli w innym systemie wartości,  wierzyli w Boga , byli częścią elity  polskiego społeczeństwa. […] Kim byli Ci którzy uruchomili machinę wojennego ludobójstwa? Stalin, Woroszyłow, Mołotow, Beria, Mikojan – sekretarze KC. To oni zaaprobowali treść  notatki Biura Politycznego KC  w dniu 5 marca 1940 roku i wydali  tajną decyzję nr P13/144. NKWD zrealizował precyzyjnie przygotowany scenariusz mordu. Życie ludzkie  nie stanowiło dla nich żadnej wartości.

Dalej Wiceprezydent Mytych podkreślał:

Tragiczne jest  to, że elity świata zachodniego długo i oficjalnie przyjmowały jako prawdziwą, wersję sowiecką. Posiadały przecież pełną wiedzę na ten temat, przekazaną przez rząd polski w już w 1943 roku. W roku 1952  Komisja Kongresu USA w swoim sprawozdaniu, które w 1953 r. zostało przesłane  za pośrednictwem sekretarza generalnego ONZ do wszystkich delegacji, uznała winę NKWD i rządu sowieckiego. Ale Zachód przez ponad pół wieku zachowywał bolesne milczenie. W praktyce oznaczało to współdziałanie w zatajaniu prawdy.

Następnie przedstawiciel leszczyńskiego magistratu przedstawił to, jak sprawa Katynia traktowana była w powojennej Polsce:

Po wojnie słowo KATYŃ było zakazane. Prawda była zagłuszana, a tych którzy próbowali odkłamać historię , wyjaśnić losy swoich bliskich, traktowano jak wrogów. […] Za głoszenie prawdy o Katyniu władze PRL–u skazywały na więzienie.

Przemówienie zakończyło się smutną refleksją, że ludzie, którzy fałszowali historię nigdy nie zostali uczciwie osądzeni i nie ponieśli  konsekwencji za swoje czyny oraz, że fakt ten na zawsze pozostanie wyrzutem sumienia ludzkości.

Po wystąpieniu głos zabrał Marek Prałat, aktor Teatru Miejskiego w Lesznie, recytując wiersz Mariana Hemara „Katyń”.

Na zakończenie uroczystości, zebrane delegacje i mieszkańcy złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze.

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-04-12 12:24:13
0 Koszyk