Budżet Miasta Leszna na rok 2025 uchwalony
Wysoka Rado,
Szanowni Mieszkańcy Miasta Leszna,
W poczuciu odpowiedzialności przedkładam Wysokiej Radzie pierwszy przeze mnie zaprojektowany - Budżet Miasta Leszna na rok 2025. Nie jest to budżet w pełni autorski, albowiem miasto i to, co się w nim dzieje jest ciągiem zdarzeń i projektów realizowanych przez lata, a odpowiedzialność za miasto nakazuje kontynuować te zadnia, które są dobre, mają uzasadnienie faktyczne i finansowe, które służą Miastu i Jego Mieszkańcom.
W zakresie wydatków bieżących budżet roku 2025 został zaprojektowany tak, by środki na zadania, które samorząd musi realizować i opłacać były w pełni pokryte. Te kwoty z roku na rok rosną. Szczególną zatem troską ostatnich miesięcy, ale także wyzwaniem na najbliższy rok i lata, będzie racjonalizacja wydatków publicznych - szukanie uzasadnionych oszczędności tam, gdzie to możliwe oraz wzrost wydatków w tych obszarach, które są niedofinansowane.
Zmieniająca się rzeczywistość, zmiany demograficzne i społeczne, stawiają przed samorządem miasta wyzwania dotyczące dostosowania i stworzenia oferty, na jaką czekają Mieszkańcy. Coraz mniej dzieci w placówkach oświatowych, zwiększająca się z roku na rok liczba seniorów, zmiana sposobu życia, realizacja wyszukanych form spędzania wolnego czasu, wyższe wymagania stawiane infrastrukturze miejskiej oraz dostosowanie jej w pełni do potrzeb osób o utrudnionym sposobie komunikacji, to zadania na najbliższe lata.
W zakresie inwestycji, w budżecie roku 2025, znajdziemy te zadania, na które latami czekają Mieszkańcy. Rozpoczniemy m.in. prace budowlane przy modernizacji ulicy Święciechowskiej. Wykup gruntów pod łącznik Ronda Antoniny z ulicą Gronowską, pozwoli w kolejnych latach na zbudowanie tej nowej, ważnej arterii komunikacyjnej w mieście. Remontów doczekają się koleje ulice. Głęboko wierzę, że choć część projektów, na które samorząd miasta składał wnioski o dofinansowanie, skutecznie przejdzie proces oceny. Rozświetlimy nowe ulice, nową nawierzchnię otrzymają wybrane drogi. To inwestycje, na które Mieszkańcy czekali często od dziesięcioleci, a które znacząco poprawią Ich jakość życia. Kompleksowo podejdziemy do zagadnienia gospodarki opadowej, tak by w przestrzeni najbliższych lat skutecznie rozwiązać problem zalewania posesji w różnych częściach miasta. Ochrona środowiska, rewitalizacja, ochrona dziedzictwa będą realizowane poprzez różnego rodzaju programy i inwestycje. Nowa i zmodernizowana infrastruktura kulturalna i edukacyjna będzie służyć najmłodszym i najstarszym Mieszkańcom - Centrum Aktywności Zatorze, modernizacja Przedszkola Miejskiego nr 20 i innych placówek oświatowych, nowe klasopracownie, to tylko niektóre z zadań ujętych w budżecie.
Leszno jest silne siłą swoich Mieszkańców. Doceniając Ich zaangażowanie w sprawy miasta, znacząco wzrosną nakłady na konkursy dla organizacji pozarządowych z zakresu kultury, sportu i pomocy społecznej. Programy takie jak taksówka dla seniora, karta mieszkańca przyczynią się do poprawy komfortu życia, a akcje takie jak „1000 drzew dla Leszna” umożliwi współkreowanie przestrzeni miejskiej i jeszcze większej identyfikacji Mieszkańców z Miastem. Wzmocnieniem tego będzie kontynuacja kampanii promocyjnej „LESZNO. JESTEM TU”.
Leszno było, jest i będzie tworzone przez Mieszkańców. W moim przekonaniu budżet Leszna na rok 2025 to budżet odpowiedzialności, wychodzący z jednej strony naprzeciw oczekiwaniom społecznym, a z drugiej uwzględniający trudną sytuację ekonomiczną miasta. To budżet, który jednocześnie racjonalnie określa kwoty wydatków bieżących, uwzględnienia środki na podwyżki płac dla pracowników samorządowych, a więc gwarantuje pokrycie kosztów codziennego funkcjonowania miasta, ale zawiera również projekty inwestycyjne tak bardzo oczekiwane przez Mieszkańców.
Nie ulega wątpliwości, że rok 2025 należy poświęcić na jeszcze większą skrupulatność i czujność w wydatkowaniu środków publicznych. Wiemy, co nas czeka w roku 2026 i w latach kolejnych. Głęboko ufam, że mądra, zrównoważona, oparta na twardych danych i racjonalnych argumentach, odpowiedzialna polityka finansowa miasta przyniesie w kolejnych latach tak potrzebną stabilizację.
Dziękując swojemu środowisku politycznemu za wsparcie, zrozumienie i racjonale podejście do struktury wydatków miasta, a Pani Skarbnik Grażynie Hałupce, Pani Naczelnik Alicji Wojciechowskiej, pracownikom Wydziału Budżetu oraz wszystkim zaangażowanym w proces przelewania koncepcji wydatków budżetowych na poszczególne działy, rozdziały i paragrafy, za wytężoną pracę w ostatnich dniach i tygodniach, wierzę, że realizacja Budżetu Miasta Leszna na rok 2025 przyniesie nam wszystkim satysfakcję, a Mieszkańcom Leszna poprawę komfortu życia.
Prezydent Miasta Leszna
Grzegorz Rusiecki