Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 15 kwietnia 2019

Budki z odpadów (zdjęcia)

Zdjęcie, Budki z odpadów (zdjęcia)

W dwóch leszczyńskich parkach zawisły dziś pierwsze budki lęgowe dla ptaków wykonane z odpadów. Pomysł wykonania takich budek poddał redaktor naczelny gazety ABC, Antoni Neczyński, a miejskie spółki MZZ i MZO chętnie włączyły się w jego realizację.

Materiały na budki pochodzą z odpadów wielkogabarytowych. Pozyskał je Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie i to pracownicy tej spółki wykonali z nich 10 budek lęgowych dla ptaków. Fachową pomocą i wiedzą wspierali ich koledzy z Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie. Gotowe budki zamontowano dziś w Parku 1000-lecia i w Parku 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich.

- Zamieszkają w nich gile, sikorki, pleszki, dzięcioły małe, mazurki i wróble domowe – mówi Paweł Schmidt z MZZ. – Myślę, że lokatorzy wprowadzą się najpóźniej w przyszłym roku, choć jeszcze tej wiosny mogą się zagnieździć pleszki, bo one późno do nas wracają.

Przedstawiciele MZZ i MZO liczą, że to pierwsza, ale nie ostatnia taka inicjatywa. Są otwarci na współpracę i zachęcają do włączenia się w nią.

- Akcja szlachetna bardzo, ale też z korzyścią dla nas, mieszkańców Leszna – mówi Prezes MZO, Dawid Tomczak. – Im więcej ptaków w mieście, tym mniej uciążliwych owadów.

- Zachęcam szkoły, organizatorów warsztatów terapii zajęciowej, czy organizacje pozarządowe do kontaktu – dodaje Jacek Karmiński, członek Zarządu MZO. – Chętnie przekażemy oczyszczone odpady, z których będzie można wykonać kolejne budki lęgowe, czy karmiki dla ptaków. To naprawdę frajda zbudować coś samemu i jeszcze w dodatku dbać o środowisko.

Opublikował: Lucyna Gbiorczyk kontakt: lgbiorczyk@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-04-15 15:23:55
0 Koszyk