Graficzny nagłówek podstrony
Aktualności 03 kwietnia 2019

Będzie kara za brak remontu ratusza?

Zdjęcie, Będzie kara za brak remontu ratusza?

Miejski konserwator zabytków ostrzega, że jeśli w tym roku nie zostanie przeprowadzony remont leszczyńskiego ratusza, to nałoży finansową karę na samorząd. To może być nawet 50.000 zł.

O potrzebie remontu najbardziej charakterystycznej budowli w Lesznie mówi się od kilkunastu już lat. Od ubiegłej kadencji miasto stara się o pozyskanie funduszy na ten cel w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu oraz Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs ministerialny rozstrzygnięto w lutym. Lesznu zabrakły 2 punkty, aby dostać pieniądze na ratusz. Dlatego samorząd złożył odwołanie i czeka na wyniki ponownej oceny.

Maciej Urban, miejski konserwator zabytków przedstawił prezydentowi wytyczne po kontroli stanu technicznego obiektu, której dokonał razem z inspektorem nadzoru w marcu 2018 roku. Zalecił przygotowanie projektu remontu elewacji i naprawę dachu. I to zostało wykonane. Ale jest też trzeci warunek - ratusz musi być remontowany i to do końca tego roku. Jeśli nie - będzie trzeba zapłacić.

  • Dlatego, jeśli nie uzyskamy dofinansowania z ministerstwa, to będę wnioskował do Rady Miejskiej o przekazanie pieniędzy na ratusz z budżetu miasta - mówi prezydent Leszna Łukasz Borowiak. Chodzi o kwotę 2,7 mln zł. 

Autor: Lm

Opublikował: Bernadeta Klupś kontakt: bklups@leszno.pl ostatnia zmiana: 2019-04-03 08:50:13
0 Koszyk