Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych

Dodano 2016-05-13 08:51:03 Uczymy jak wybudować dom, jak go wykończyć, jak zaprojektować ogród i jak go urządzić. Uczymy jak wyprodukować żywność, jak ją przygotować i podać na stół oraz jak pielęgnować zwierzęta, a nawet jak je leczyć.

O szkole

Szkoła, niegdyś specjalizująca się w kierunkach rolniczych i ogrodniczych, obecnie jako Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych kształci także kadry dla budownictwa, gastronomii i weterynarii. Posiada doskonale wyposażone własne pracownie zawodowe, gospodarstwo rolno-ogrodnicze, a ponadto współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy w ramach praktyk przekazują uczniom swoje zawodowe doświadczenie. Zagraniczne praktyki zawodowe szkoła zwyczajowo zwana „Rolnikiem” organizowała na długo przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Kompleks szkolny przy ul. 1 Maja 1 w Lesznie składa się z kilku budynków dydaktycznych wraz z internatem dla uczniów z bardziej odległych miejscowości, salą gimnastyczną, własną stołówką, boiskiem, punktem małej gastronomii „Bamber”, a także placem manewrowym do nauki jazdy. Prócz nauki jazdy samochodem, ciągnikiem, a nawet kombajnem uczniowie mają okazję nauczyć się również dosiadać wierzchowca w szkolnej szkółce jeździeckiej.

Ambicje młodzieży znacznie wykraczają poza program nauczania, dlatego chętnie korzystają z kół zainteresowań, przygotowują występy artystyczne, organizują cykliczne zbiórki krwi, uczą przedszkolaków pierwszej pomocy i w ogóle starają się być aktywnymi w życiu miasta i regionu. Szkoła jest członkiem Leszczyńskiego Klastra Budowlanego oraz Klastra „Leszczyńskie Smaki”. Prowadzi też bezpłatne kwalifikacyjne kursy zawodowe w nauczanych zawodach dla dorosłych.

Miła atmosfera w szkole sprawia, że absolwenci utrzymują z nią więź przez długie lata. Tradycją są coroczne pikniki absolwentów, zawsze w drugą sobotę czerwca. Dla lepszego scalenia absolwentów powstało też Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyńskiej Szkoły Rolniczo-Budowlanej.

Więcej informacji o szkole i kierunkach kształcenia na stronie internetowej: www.zsrb.leszno.pl

opracowanie (JAC)

Technikum weterynarii

Zajęcia praktyczne uczniów technikum weterynarii odbywają się m.in. w położonej niedaleko szkoły Klinice Zwierząt Wacława Ossowskiego. Razem z lekarzami weterynarii pomagają małym i dużym czworonożnym pacjentom.

Praktyczna nauka zawodu

ZSR-B posiada doskonale wyposażone pracownie ćwiczeń praktycznych na terenie szkoły i w gospodarstwie rolno-ogrodniczym przy ul. Osieckiej. Praktyki zawodowe dla uczniów prowadzone są u lokalnych pracodawców w ramach współpracy ze środowiskiem. Uczniowie kierunków budowlanych oraz kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mają okazję zdobywać doświadczenie również w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego w Rohr–Kloster w Niemczech (na zdjęciu).

Współpraca z zagranicą

„Rolnik” otwiera młodzieży szeroko drzwi na Europę. Szkoła prowadzi od lat wymianę młodzieży z zaprzyjaźnionymi placówkami o podobnym profilu kształcenia: Lycée Agricole Privê de Tourville we Francji oraz Šolski Center Ptuj biotehniska Šola w Słowenii.

Gospodarstwo w Grzybowie

Uczniowie szkół ogrodniczych swój główny „poligon” mają w szkolnym gospodarstwie na leszczyńskim Grzybowie. Tam w szklarniach i na polach produkują warzywa i owoce. Uczą się tam również zakładania ogrodów i terenów zielonych. W ramach współpracy z Towarzystwem Umiejętności Rolniczych w Poznaniu praktyki zawodowe dla kierunków ogrodniczych i rolniczych odbywają również w gospodarstwach Dolnej Saksonii w Niemczech.

Pracownia gastronomiczna

Szkolna pracownia gastronomiczna daje uczniom szerokie możliwości poznawania tajników prawidłowego życzenia, a także rozwijania swoich indywidualnych pasji kulinarnych. Uczniowie występują także w roli doradców podczas cyklicznie organizowanych w szkole warsztatów dla osób będących na diecie bezglutenowej w ramach współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Szkółka jeździecka

Szkoła posiada również własną szkółkę jeździecką. Bardziej zaangażowani uczniowie startują w zawodach w skokach przez przeszkody.

Nowoczesne rolnictwo

Przed laty w szkole dominowały kierunki rolnicze. Dzięki postępowi w tej branży potrzeba mniej rąk do pracy, ale ci którzy się decydują na pracę w rolnictwie muszą posiadać bardzo wysokie i szerokie kwalifikacje. Uczniowie w programie nauczania mają m.in. kurs prawa jazdy na samochód i ciągnik, a dodatkowo mogą uzyskać również uprawnienia kombajnist.