Zawyły syreny w Godzinę „W” (zdjęcia)

Dodano 2016-08-02 08:30:28 Wczoraj, punktualnie o 17.00, w Lesznie zawyły syreny alarmowe. Tym symbolicznym gestem rozpoczęto obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku gen. Stefana „Grota” Roweckiego przy ul. Racławickiej 1 (Jednostka Wojskowa). Wzięli w nich udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, delegacje instytucji, urzędów administracji publicznej. W krótkim przemówieniu Wiceprezydent Adam Mytych mówił:

Choć Powstanie Warszawskie miało wymiar lokalny to dziś wiemy, że był to bój nie tylko o wyzwolenie Warszawy. Była to walka o model ustroju politycznego państwa - przyszły ustrój Polski. […]

Jeszcze nie tak dawno na Powązkach Warszawskich, przy kwaterach Powstańców, były zmurszałe krzyże i pordzewiałe łańcuchy.

Dziś godzina „W” - Powstanie Warszawskie jest naszą narodową wartością. Powinno być spoiwem jednoczącym Polaków w ogólnonarodowej rozmowie o tym co w historii narodu jest najcenniejsze, a nawet najświętsze.

Zdaniem Prezydenta Mytycha, kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego powinny być czasem refleksji i próbą odpowiedzi na pytania dotyczące nas samych i naszej Ojczyzny. Prezydent Mytych pytał retorycznie:

Jak wykorzystujemy czas życia w pokoju? Jak definiujemy tak ważne wartości jak patriotyzm, wolność, suwerenność, szacunek dla Ojczyzny ? Czy jesteśmy jednością? wspólnotą mądrą i solidarną? Czy cenimy uczciwość i pracowitość? Jakie przejmujemy wzorce i czy potrafimy właściwie i dobrze zdefiniować nasze najważniejsze potrzeby? Obronić, zawalczyć o to co dla naszej Ojczyzny jest najważniejsze?

Wiemy , że nie jest to proste, bo wokół nas nowe, nowoczesne wersje patriotyzmu, rodziny, wierności, walki politycznej.

Prezydent Mytych zakończył swoje przemówienie symbolicznym zaproszeniem:

Dziś, w Godzinie „W”, […] trzeba przekonywać o sensie walki o to, co ważne dla dobra wspólnego, dla przyszłych pokoleń. Śmiem dziś twierdzić: warto w życiu przeżyć swoje Godziny „W”, walczyć o słuszne sprawy. Nie trzeba strzelać, nie trzeba umierać walcząc z okupantem.

Dlatego uczestnikom tego heroicznego zrywu, tym co żyją, i tym którzy już odeszli, Bohaterom Warszawy, Polski CHWAŁA I CZĘŚĆ.

Przed głównymi uroczystościami, wiązanki kwiatów i znicze złożono także przy Obelisku Armii Krajowej oraz przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych.