Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim - Teraz Książka!

Dodano 2023-06-05 15:48:57 Spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim - Teraz Książka!

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2023-06-13 18:00
Data zakończenia: 2023-06-13 19:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie

W ramach projektu pn. Teraz Książka! Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie serdecznie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim! Spotkanie z reporterem, korespondentem wojennym i dokumentalistą odbędzie się 13 czerwca 2023 r., o godz. 18:00 w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny!

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, a towarzyszyć mu będzie obecność symultanicznej tłumaczki języka migowego - Ewy Gano ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON.

Tomasz Grzywaczewski – reporter, korespondent wojenny i dokumentalista specjalizujący się w Europie Środkowej i Wschodniej. Jako dziennikarz telewizyjny regularnie relacjonuje wojnę na Ukrainie. Autor książek: „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej”, „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” i „Przez dziki Wschód”. Twórca i współtwórca filmów dokumentalnych: „Wymazać naród”, „Ukraina. Raport z miejsca zbrodni”, „Białoruś. Przebudzenie”, „Urodzony pod szczęśliwym minerałem”, „Litwa. W cieniu wieży”, „Cienie imperium”. Prowadzący i scenarzysta programu telewizyjnego „Tomek na granicach Rzeczypospolitej”.

Współpracuje m.in. z amerykańskimi Foreign Policy i CBS News. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Członek The Explorers Club oraz stypendysta programu Russian Security Studies na Daniel Morgan Graduate School of National Security w Waszyngtonie.
Dwukrotnie wyróżniony Nagrodą Magellana dla autora najlepszej książki reportażowej, laureat Kryształowej Karty Polskiego Reportażu w kategorii nagroda publiczności, nagrody Srebrny BohaterON i Złoty BohaterON Publiczności w kategorii dziennikarz, Nagrody Identitas 2022 oraz Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Kazimierza Dziewanowskiego, za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie



Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej
Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.

Wymazana granica Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.