Rocznica potyczki na dworcu

Dodano 2019-05-22 09:18:04 We wtorek, 28 maja odbędą się w Lesznie uroczystości upamiętniające żołnierzy 86. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, którzy zostali skazani za udział w potyczce z żołnierzami Armii Sowieckiej na dworcu kolejowym w Lesznie. Do zdarzenia doszło w nocy z 27 na 28 maja 1947 roku.

O godz. 10 przed tablicą na budynku dworca złożone zostaną wiązanki kwiatów, a o godz. 10:30 w Bibliotece Dworcowej wysłuchać można będzie wykładu "W poszukiwaniu prawdy", który wygłosi Krzysztof M. Kaźmierczak, autor książki "Rozstrzelani za uratowanie kobiety". 

Ta historia przez niemal pół wieku była zapomniana. Dotyczyła Polki Zofii Rojuk, która podróżowała pociągiem relacji Poznań-Leszno. Mąż sprzedał ją za butelkę wódki sowieckim żołnierzom. Kobieta poprosiła o pomoc. Polacy, którzy wystąpili w jej obronie, stanęli przed sądem, bo na dworcu w Lesznie doszło do starcia polskich żołnierzy z czerwonoarmistami. Część uczestników zajścia otrzymała kary od kilku do kilkunastu lat więzienia, a trzej polscy żołnierze Jerzy Przerwa, Władysław Łabuza i Wiesław Warwasiński zostali skazani na śmierć i 15 czerwca wyroki wykonano.

W latach 1989-1990 wszyscy zostali zrehabilitowani. IPN w Poznaniu orzekł, że ich proces był pokazowy i nierzetelny, bo sąd przyjął jedynie wersję Rosjan.

Tablicę na dworcu w Lesznie odsłonięto we wrześniu 2014 roku.

 

Autor: lm; Fot. UML