Razem tworzą program na 2020

Dodano 2019-07-31 12:04:31 - Chcemy wypracować program współpracy tworzony ze stowarzyszeniami, fundacjami, klubami, które działają w różnych obszarach lokalnego życia społecznego - mówi Anna Szymańska, pełnomocnik prezydenta do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Program Współpracy Miasta Leszna z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2020 ma być konsultowany z organizacjami pozarządowymi.

- Chcemy go współtworzyć w sposób możliwie najbardziej partycypacyjny, przy uwzględnieniu potrzeb i ambicji organizacji działających w Lesznie. Zależy nam, by program był maksymalnie realny i prowadził do wzmocnienia leszczyńskich NGO-sów, dlatego o najważniejszych jego elementach chcemy decydować wspólnie z przedstawicielami trzeciego sektora - tłumaczy Anna Szymańska, pełnomocnik prezydenta do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze spotkanie, którego uczestnicy skupili się na przygotowaniu wspomnianego programu.

- To jest spotkanie robocze. Naszym celem jest rozłożenie dokumentu na czynniki pierwsze, byśmy wspólnie mogli się zastanowić nad formami i zasadami współpracy na linii miasto Leszno - organizacje pozarządowe, nad zadaniami priorytetowymi do zrealizowania w 2020 roku. Chcemy się skupić na tym co działa, a co nie, i co należy usprawnić - wyjaśnia Anna Szymańska. 

W Lesznie jest około 350 organizacji pozarządowych.

- I cieszy nas, że powstają nowe, bo tworzą się z potrzeby. Różne społeczności się grupują, co wynika z pasji bądź chęci działania dla lokalnej społeczności, a forma organizacji pozarządowej jak najbardziej im to umożliwia. NGO-sy to innymi słowy organizacje obywateli ze wzmocnioną świadomością i wrażliwością społeczną. Nie mówią tylko "proszę coś z tym zrobić", tylko sami reagują i proponują rozwiązania. Trzeci sektor działa z pasji i z zaangażowania - przekonuje pani pełnomocnik. - Organizacje pozarządowe działają w różnych obszarach, od pomocy społecznej, poprzez promocję zdrowia, kultury i sportu oraz wolontariatu, po rewitalizację. Swoje działania adresują do dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych, chorych, ofiar przemocy, a także integrują społeczność lokalną. Ludzie, którzy są związani z trzecim sektorem zakładają stowarzyszenia, fundacje, kluby, bo znają oddolnie potrzeby mieszkańców, chcą im pomóc, zlikwidować jakiś problem czy uatrakcyjnić ofertę dla nich.

Spotkanie w Urzędzie Miasta służyło rozwijaniu współpracy.

- Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że najbardziej pożądaną sytuacją, świadczącą o dojrzałości współpracy pomiędzy samorządem a organizacjami, jest wspólne tworzenie programu przez urzędników i sektor pozarządowy. Na bazie poprzednich lat mogę powiedzieć, że z trzeciego sektora wyszła potrzeba organizowania konkursu regrantingu. Odbywa się od dwóch lat i polega na tym, że miasto Leszno, w drodze otwartego konkursu, wybiera operatora i on zleca organizacjom pozarządowym realizację zadań w drodze konkursu - wyjaśnia A. Szymańska.

W 2019 roku operatorami są Centrum PISOP oraz Centrum Aktywności Twórczej.

Co wyniknie z prac nad programem na 2020 dopiero się przekonamy. Strony miasta i trzeciego sektora muszą wypracować wspólne założenia, które zostaną poddane konsultacjom społecznym. Uchwalenie dokumentu odbędzie się nie wcześniej niż w październiku.