Priorytety rewitalizacji Leszna – podsumowanie IV posiedzenia Komitetu Rewitalizacji
Jednym z głównych tematów było mieszkalnictwo. Podkreślono, że skuteczna rewitalizacja wymaga kompleksowego podejścia, które uwzględnia nie tylko modernizację przestrzeni publicznych, ale także przywrócenie funkcji mieszkalnej centrum. W tym celu planowane są nowe inwestycje mieszkaniowe oraz działania mające na celu adaptację lokali usługowych na mieszkania.
Dyskutowano również o sytuacji lokali usługowych. Problemem pozostaje duża liczba pustostanów w śródmieściu, dlatego zaproponowano inicjatywy, które mogą ożywić tę część miasta, m.in. planowany na 2025 r. program „Start-up Starówka”.
Poruszono także temat modernizacji rynku, która ma objąć m.in. zazielenienie przestrzeni oraz poprawę infrastruktury technicznej. Wśród wyzwań wskazano również konieczność uporządkowania ogródków restauracyjnych i lepszego oświetlenia tej części miasta.
Istotnym punktem posiedzenia były kwestie edukacyjne. Dyskutowano nad zmianami w sieci szkół i przedszkoli na obszarze rewitalizacji. Zaznaczono, że planowane modyfikacje mają na celu optymalne dostosowanie placówek do aktualnych potrzeb demograficznych.
Dodatkowo omówiono projekty dotyczące rozwoju przestrzeni społecznych, w tym plan utworzenia Centrum Organizacji Pozarządowych w kamienicy przy ul. 17 Stycznia oraz kwestie związane z likwidacją bursy międzyszkolnej.
Podsumowując, uczestnicy posiedzenia zgodnie podkreślili, że skuteczna rewitalizacja wymaga działań długofalowych i wielopłaszczyznowych, które - przy zaangażowaniu wszystkich stron – dają szanse na powodzenie procesu rewitalizacji.