Postępowanie w przypadku drzew przewróconych lub złamanych

Dodano 2022-03-04 10:19:35 Urząd Miasta Leszna Wydział Ochrony Środowiska informuje, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody zarówno zdrowe drzewa, jaki i te które zostały uszkodzone m. in. na skutek działania sił przyrody objęte są ochroną prawną.

Oznacza to, że nie wolno usuwać nawet powalonego (wywrotu) lub złamanego drzewa (złomu), jeśli wcześniej nie zostanie to zgłoszone do odpowiedniego organu, gdyż takie działanie jest niezgodne z prawem i grozi karą pieniężną. Wywrot drzewa lub złom można zgłosić telefonicznie, drogą elektroniczną, osobiście lub pisemnie. Usunięcia drzewa złamanego lub wywróconego można dokonać dopiero po dokonanych oględzinach przez pracownika organu, udokumentowaniu przez niego zdarzenia i potwierdzenia, że mamy do czynienia ze złomem lub wywrotem.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody:

Wywrot – to drzewo lub krzew wywrócone w wyniku działania czynników naturalnych, wypadku lub katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, lub katastrofy budowlanej.

Złom – to drzewo, którego pień uległ złamaniu, lub krzew, którego pędy uległy złamaniu.

Postępowanie w przypadku drzew przewróconych lub złamanych:

  1. Złomy i wywroty niestwarzające realnego zagrożenia usuwa się bez pisemnego zezwolenia organu  w trybie art. 83f ust. 1 pkt 14 lit. b ustawy o ochronie przyrody, dopiero po uprzednim zgłoszeniu zdarzenia organowi ( kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska Urząd Miasta Leszna), który wykona oględziny w terenie i protokolarnie potwierdzi zdarzenie. Rada praktyczna: Jeżeli drzewo przewróciło się lub złamało w sposób ewidentnie utrudniający korzystanie z nieruchomości (np. na chodnik, ogrodzenie) lub stwarzający dalsze zagrożenie (np. przełamało się i zawisło na płocie), wówczas po wykonaniu dokumentacji fotograficznej można je nieznacznie przemieścić na nieruchomości, tak by nie stwarzało utrudnień lub przyciąć w niezbędnym zakresie, tak by nie powodowało zagrożenia.
  2. Złomy, wywroty, inne zdarzenia - w sytuacji, gdy istnieje bezpośrednie i realne zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia, ze strony nadłamanych, naderwanych, wywróconych i złamanych drzew, należy zgłaszać bezpośrednio straży pożarnej, działającej m. in. w trybie  art. 83f ust. 1 pkt 14 lit. a ustawy o ochronie przyrody. Nie trzeba do organu zgłaszać drzew usuniętych przez straż pożarną.
  3. W innych przypadkach tj. w sytuacjach, gdy drzewa nie stanowią złomów i wywrotów oraz nie stwarzają bezpośredniego i realnego zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia, należy pisemnie zgłosić zamiar usunięcia drzewa (dot. osób fizycznych – właścicieli, usuwających drzewa na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej)  lub złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa (dot. osób fizycznych – nie będących właścicielami, innych posiadaczy nieruchomości) do organu (kontakt z Wydziałem Ochrony Środowiska Urząd Miasta Leszna). Formularze zgłoszeń i wniosków dostępne są na stronie internetowej bip.leszno.pl link http://bip.leszno.pl/artykuly/143/wnioski-do-pobrania